«Ժողովուրդ». Մեր դաշինքի նշանակությունը որքան մեզ, այնքան էլ ռուսական կողմի համար է կարևոր. Փորձագետ
24/11/2021 09:52
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանն այն տեսակետին է, որ ոչ միայն Արցախում, այլ նաև Հայաստանում ռուսական ներկայությունը զսպում է Ադրբեջանի ագրեսիան։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում, անդրադառնալով տեսակետին, թե ռուսական զորքերը շուտով նաև Սյունիքում կարող են հայտնվել, նշել է՝ ռուսական զորքերը Հայաստանի հարավում մինչև նոյեմբերի 16-ի դեպքերն էլ ներկա էին։
«Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այդ զարգացումներին, ապա դրանք կարող էին չլինել, եթե ոչ թե շոու անելով ու քաղաքացիներին հիմարի տեղ դնելով՝ օգնություն խնդրեին ՌԴ-ից, այլ ուղիղ կապով կապվեին ռուսական 102-րդ ռազմաբազային, ստանային անհրաժեշտ աջակցությունը և կանխեին հարձակումը», - շեշտել է ռազմական փորձագետը։
Հարցին, թե եթե ՌԴ-ն Սյունիքում շատ ավելի վաղուց է ներկայացված, դա արդյոք ինքնիշխանության խարխլում չէ նշանակում, Ջամալյանը անկեղծորեն է արձագանքել.
«Իհարկե, պետք է անկեղծ լինել ու ասել այդ մասին։ Բայց երբ ամեն անգամ խոսում եմ ռուսական գործոնի ազդեցության մասին, դրան զուգահեռ մշտապես շեշտում եմ, որ անգամ շատ թուլացած վիճակում Ռուսաստանի հետ դաշնակիցներ ենք, որովհետև մեր դաշինքի նշանակությունը որքան մեզ, այնքան էլ ռուսական կողմի համար է կարևոր»։

«Жоховурд»: Российское присутствие сдерживает агрессию Азербайджана
Военный эксперт Давид Джамалян считает, что российское присутствие и в Арцахе, и в Армении сдерживает агрессию Азербайджана, пишет газета «Жоховурд». Обратившись к мнению, что российские войска вскоре могут появиться также в Сюнике, он отметил, что  российские войска находились на юге Армении и до событий 16 ноября.
«Что касается конкретно этих событий, то их могло не быть, если бы никто не устраивал шоу и не держал граждан за дураков, прося помощь у РФ. Вместо этого нужно было связаться  с 102-й российской военной базой, получить необходимое содействие и предотвратить наступление», - отметил военный эксперт.
На вопрос, не нарушает ли присутствие РФ в Сюнике суверенитет страны, Джамалян ответил:
«Конечно, нужно быть честным и сказать об этом. Но каждый раз, когда я говорю о влиянии российского фактора, я отмечаю параллельно с этим, что даже в ослабленном состоянии мы союзники с Россией, потому что значение этого союза важно как для нас, так и для России», - сказал он.