Առանց պետության թույլտվության անհնար է Pegasus ծրագրով գաղտնալսում իրականացնել. Վանեցյան (Տեսանյութ)
25/11/2021 13:05
Ունեմ փաստացի տվյալներ այն մասին, որ իմ հեռախոսը վարակված է Pegasus ծրագրով։ Դեռևս սեպտեմբեր-հոկտեմբերին միջազգային որակավորում ունեցող ՏՏ անվտանգության մասնագետներ իրականացրել են իմ հեռախոսի փորձաքննություն, որի արդյունքում հայտնաբերել են անհերքելի փաստեր, որ իմ հեռախոսի մեջ տեղադրված է այդ տխրահռչակ ծրագիրը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Բայց քանի դեռ չունեինք հաստատում Apple ընկերությունից, չուզեցի դրա մասին բարձրաձայնել», - ասաց նա։
Երեկ, երբ Արթուր Վանեցյանը Apple-ից ստացել է զգուշացնող նամակ, որոշել է դրա մասին բարձրաձայնել ու հանրայնացնել այն տեղեկությունները, որն իրեն հասու է դարձել դեռևս սեպտեմբերից։
«Գաղտնալսում իրականացնելը պետության մենաշնորհն է, և եթե դրա համար կան համապատասխան հիմքեր, ապա դատարանի որոշման հիման վրա պետությունն իրավունք ունի գաղտնալսել, հետևել և իրականացնել միջոցառումներ։ Տարբերությունը շատ էական է։ Pegasus ծրագիրը չի հանդիսանում ՀՀ հատուկ ծառայությունների ամբողջական հսկողության ներքո գտնվող ծրագիր։ Այդ ծրագիրը NSO Group ընկերությունը որոշակի գումարի դիմաց (7-10 մլն դոլարի շրջանակում), բաժանորդագրության գումար տրամադրում է։ Այսինքն, բաժանորդագրվում են այդ ծրագրին և ասում, թե մեր երկրից այսինչ ու այնինչ մարդուն վերցնել հսկողության։
Հնարավորություն են տալիս այդ ընկերությանը առանց խոչընդոտի մուտքը ՀՀ բջջային օպերատորների համակարգ, մուտք գործել և վարակել ցանկացածի հեռախոս։ Այդ տվյալները ոչ թե ստացվում և պահպանվում են ՀՀ իրավապահ մարմիններում, այլ դրանք գնում են NSO group-ի կենտրոնական գրասենյակ, որից հետո տրամադրվում է պատվիրատուին», - ասաց Վանեցյանը։
Նա նշեց, որ ըստ NSO Group-ի հայտարարության, նրանք բացառապես համագործակցում են պետությունների հետ։
«Իմ հեռախոսը վարակելու համար 100-հազարավոր դոլարներ է ծախսվել», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Նա նշեց նաև, որ եթե պետությունը չթույլատրի մուտք գործել բջջային օպերատորների համակարգ, հնարավոր չի, որ այդ ծրագիրը կիրառվի տվյալ երկրում։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարն ասաց նաև, որ ցանկացած անձի ընտանեկան և անձնական անձեռնմխելիությունը կարող է խախտվել բացառապես դատարանի որոշման հիման վրա, իսկ Pegasus ծրագիրն օգտագործելու համար, միանշանակ, դատարանի որոշում չի կարող լինել։
«Ստացվում է, որ ամբողջ գործընթացն ապօրինի է։ Իշխանություններն այդ ծրագիրն օգտագործում են բացառապես իրենց ոչ հաճո մարդկանց հետևելու և հետապնդելու համար», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։

Без разрешения государства невозможно прослушивание с помощью программы Pegasus– Артур Ванецян
У меня есть фактические данные о том, что мой телефон заражен программой Pegasus. Еще в сентябре-октябре специалисты по информационной безопасности с международной квалификацией провели экспертизу моего телефона, в результате чего обнаружили неопровержимые факты, что эта печально известная программа установлена в моем телефоне, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель партии «Родина», руководитель парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян.
«Но пока у нас не было подтверждения от компании Apple, я не хотел говорить об этом», - сказал он.
Вчера, когда Артур Ванецян получил письмо с предупреждением от компании Apple, он решил заявить об этом и предоставить обществу информацию, которая стала доступна ему.
«Прослушивание – это монополия государства и если для этого есть соответствующие основания, то государство имеет право на прослушку, слежку и другие мероприятия на основании решения суда. Разница очень существенная. Программа Pegasus не является программой, которая находится под полноценным контролем спецслужб Армении. Эта программа предоставляется компанией NSO Group за определенную сумму (около 7-10 млн. долларов), за подписку. То есть подписываются на эту программу и говорят, установите слежку за тем или иным человеком из нашей страны.
Дают возможность этой компании беспрепятственный доступ в систему мобильных операторов Армении, войти и заразить любой телефон. Эти данные получаются и хранятся не в правоохранительных органах Армении, а поступают в центральный офис NSO Group, после чего предоставляются заказчику», - сказал Артур Ванецян.
Он отметил, что NSO Group утверждает, что работает только с уполномоченными государственными органами.
«Чтобы установить эту программу на мой телефон были потрачены сотни тысяч долларов», - сказал Артур Ванецян.
Он также отметил, что если государство не разрешит доступ в систему мобильного оператора, то невозможно, чтобы эта программа применялась в данной стране.
Руководитель фракции «Честь имею» сказал также, что неприкосновенность личной и семейной жизни любого человека может быть нарушена исключительно на основании решения суда, а для использования шпионской программы Pegasus, однозначно, решения суда не может быть.
«Получается, что весь процесс незаконен. Власти используют эту программу исключительно для слежки и преследования людей, которые им неприятны», - сказал Артур Ванецян.