Պոստերը 3 անգամ առաջ ենք տվել, հետո Ռուսաստանը չի համաձայնվել, դրա համար զբաղեցրել ենք Խորհրդային միության սահմանները. Սյունիքի մարզպետ
26/11/2021 15:27
«Ոչ մեկն էլ չի ուզեցել հետ քաշվի։ Երբ պարոն վարչապետը եկել է Գորիսում խորհրդակցություն է արել, ասել է՝ անցեք Սյունիքի պաշտպանությանը», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանն՝ անդրադառնալով Սյունիքի ռազմավարական նշանակության բարձունքներից զորքերը հետ քաշելու հրամանի շուրջ քննարկումներին։
«Հետո մեկ-մեկ անցել ենք նպաստավոր բարձունքների վրա Սյունիքի պաշտպանությանը՝ Նռնաձորից մինչև Խոզնավար», - ասաց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Սյունիքից մոտ 3 000 մարդ ինժեներական աշխատանքներ է կատարել, պաշտպանություն իրականացրել։
«Մի ամիս համագործակցել ենք, որ այդ նեյտրալ «զոնան» պահենք։ Մենք 3 անգամ «պոստերն» առաջ ենք տվել։ Կուբաթլուի հատվածում 3 անգամ առաջ ենք տվել։ Հետո Ռուսաստանի Դաշնությունը չի համաձայնել։ Մենք պիտի զբաղեցնեինք Խորհրդային միության սահմանները, մեզ հետ են տվել, չեն համաձայնել։ Հանձնաժողով է եղել, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հետ համագործակցել են, որպեսզի սահմանները մնան նույն տեղը, չեն համաձայնել։ Չեն համաձայնել, դրա համար մենք եկել ենք, զբաղեցրել Խորհրդային միության սահմանները», - հայտարարեց Սյունիքի մարզպետը։

Мы три раза продвигали вперед наши посты, потом Россия не согласилась, поэтому отошли на границу Советского Союза – губернатор Сюника
26/11/2021 16:12
«Никто не хотел отходить назад. Когда господин премьер-министр приехал, провел совещание в Горисе, он сказал – приступайте к защите Сюника», - заявил сегодня журналистам губернатор Сюника Меликсет Погосян, касаясь обсуждений вокруг приказа об отводе войск со стратегических высот в Сюникской области.
«Потом мы перешли к обороне Сюника, один за другим занимали выгодные позиции на участке от Нрнадзора до Хознавара», - сказал Погосян.
По его словам, порядка 3000 человек из Сюника участвовали в инженерных работах и обороне.
«Мы месяц сотрудничали, чтобы сохранить эту нейтральную зону. Мы три раза продвигали вперед наши посты. На участке Санасара (Кубатлу) 3 раза продвигались. Потом Российская Федерация не согласилась. Мы должны были вернуться на границу Советского союза, нам сказали, отвести назад позиции, не согласились. Была комиссия, мы сотрудничали с Россией и Азербайджаном, чтобы границы остались прежними, не согласились. Не согласились, поэтому мы отошли на границу Советского Союза», - заявил губернатор Сюника.