Ալեն Սիմոնյանը ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Վյաչեսլավ Վոլոդինի թեկնածությունը
Նոյեմբերի 29-ին Մոսկվայում առցանց տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ  խորհրդի և ԽՎ-ի  14-րդ համատեղ լիագումար նիստը: Նիստի օրակարգում է եղել «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի ընտրության մասին» հարցը:
ՀԱՊԿ-ում նախագահող պետության խորհրդարանի ղեկավար, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, վարելով նիստը, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի նախագահի թեկնածու է  առաջադրել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նիստի մասնակիցներին հիշեցրել է, որ համաձայն «ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մասին» ժամանակավոր կանոնակարգի՝ Նախագահին լիագումար նիստում խորհրդի անդամներից ընտրում է խորհրդարանական վեհաժողովը՝ երեք տարի ժամկետով:
Թեկնածուի առաջադրումից հետո Ալեն Սիմոնյանը քվեարկության է դրել Նախագահի ընտրության հարցը: Արդյունքում Վյաչեսլավ Վոլոդինը վերընտրվել է  ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել  է գործընկերոջը՝ հետագա աշխատանքում մաղթելով հաջողություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նաև ծավալուն ելույթ է ունեցել:  Նա անդրադարձել է ժամանակակից աշխարհի միջազգային և ազգային անվտանգության խնդիրներին, ինչպես նաև՝ ընդլայնվող նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքների մասշտաբներին:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն առանցքային հարթակ է անվտանգության ապահովման համար՝ երաշխավորելու կազմակերպության անդամ պետությունների անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը:
Անդրադառնալով 2021 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ի նախագահության ստանձնմանը՝  նա շեշտել է, որ Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները կենտրոնացած են Կազմակերպության ներուժի ընդլայնմանը՝ ի շահ հավաքական անվտանգության ապահովման զարգացման: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ նշվում է հիմնարար փաստաթղթի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և ՀԱՊԿ-ի ստեղծման 20-ամյակը: ՀՀ ԱԺ նախագահն առաջարկել է ընդլայնել նաև համատեղ հայտարարություններ անելու պրակտիկան՝ թարմացնելով  ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմները: Խոսելով առաջնահերթություններից՝ Ալեն Սիմոնյանն  առանձնացրել է ՀԱՊԿ պետությունների միջև ռազմական համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Ելույթում անդրադարձ է եղել ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը և մի շարք այլ հարցերի:  Ալեն Սիմոնյանը  կարևորել է  ՀԱՊԿ-ի խորհրդարանական հարթության հետագա ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ գործուն քայլերի ձեռնարկումը:
Նա մասնակիցներին տեղեկացրել է, որ  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հանդես է եկել խորհրդարանական վեհաժողովի 15-ամյակը նշելու և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի հոբելյանական նիստը Երեւանում անցկացնելու և մի շարք այլ  առաջարկներով:
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստի օրակարգում են եղել նաեւ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների համապատասխանեցման  եւ ներդաշնակեցման ուղղությամբ մշակված «Խաղաղապահ գործունեության եւ խաղաղապահ ուժերի մասին» և «Տեղեկատվական անվտանգության մասին» մոդելային օրենքների նախագծերը, ինչպես նաեւ մոդելային օրենսդրական ակտերի մի շարք այլ նախագծեր:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը զեկուցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումների իրականացման աշխատանքների ընթացքի և կազմակերպության պատասխանատվության գոտում ռազմաքաղաքական իրավիճակի մասին:

Ален Симонян выдвинул кандидатуру Вячеслава Володина на пост председателя ПА ОДКБ
В Москве 29 ноября в онлайн-режиме прошло совместное 14-ое пленарное заседание ПА и Совета ПА ОДКБ. В повестке дня вопрос «О Председателе Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности»,  сообщает пресс-служба парламента Армении.
Глава парламента председательствующего в ОДКБ государства, председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, ведя заседание, выдвинул кандидатуру председателя Государственной Думы Вячеслава Володина. Спикер парламента Армении напомнил участникам заседания, что в соответствии с Временным положением о Парламентской Ассамблее ОДКБ, председатель избирается Парламентской Ассамблеей на пленарном заседании из числа членов Совета сроком на три года.
После выдвижения кандидатуры Ален Симонян поставил на голосование вопрос о выборах председателя. В результате Вячеслав Володин был переизбран председателем ПА ОДКБ. Председатель парламента поздравил коллегу и пожелал успехов в дальнейшей работе.
Спикер НС Армении также выступил с обширной речью. Он затронул вопросы международной и национальной безопасности в современном мире, а также нарастающие новые вызовы и масштабы угроз.
По словам Алена Симоняна, ОДКБ является ключевой платформой обеспечения безопасности, суверенитета и территориальной целостности государств-членов организации.
Коснувшись председательства Армении в ОДКБ с сентября 2021 года, он подчеркнул, что приоритеты Армении сосредоточены на расширении потенциала Организации в интересах развития коллективной безопасности. Ален Симонян подчеркнул, что отмечается 30-летие подписания основополагающего документа – Договора о коллективной безопасности и 20-летие создания ОДКБ. Председатель парламента Армении также предложил расширить практику совместных заявлений, обновить механизмы антикризисного реагирования. Говоря о приоритетах, Ален Симонян подчеркнул необходимость развития военного сотрудничества между странами-участницами ОДКБ. В выступлении говорилось о повышении эффективности борьбы с терроризмом и экстремизмом, обеспечении информационной безопасности и ряде других вопросов. Спикер НС подчеркнул важность активных шагов по дальнейшей институционализации парламентского измерения ОДКБ.
Глава парламента проинформировал, что Национальное Собрание Армении выступило с инициативой отметить 15-летие Парламентской Ассамблеи и провести юбилейное заседание Совета ПА ОДКБ в Ереване, а также с рядом других предложений.
В повестку дня Совета ПА ОДКБ также вошли проекты модельных законов «О миротворческой деятельности и миротворческих силах»,  «Об информационной безопасности», а также ряд других модельных законодательных актов по согласованию и гармонизации национальных законодательств государств-членов ОДКБ.
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась доложил о ходе работ по выполнению решений Совета коллективной безопасности ОДКБ и военно-политической ситуации в зоне ответственности организации.