Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 63 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 4 մարդ
Նոյեմբերի 30-ին Արցախում կատարվել է 394 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 63 նոր դեպք է գրանցվել: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 107 վարակակիր: Բժիշկները 21 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 55-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 23678 քաղաքացու հետազոտություն, որից 3996-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արձանագրվել է 4 մահվան դեպք։
60-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր սուր շնչական անբավարարություն, երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, զարկերակային հիպերտենզիա, հետվիրահատական հիպոթիրեոզ:
81-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն, շաքարային դիաբետ, երիկամների սուր վնասում:
63-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն, շաքարային դիաբետ:
85-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն, պրոգրեսիվող պոլիօրգան անբավարարություն:
Պատվաստումների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք աշխատանքային ժամերին՝ 9։00-17։00 զանգահարել 047-94-32-27 հեռախոսահամարին։

В Арцахе выявлены 63 случая заражения коронавирусом, скончались 4 человека
В Арцахе 30 ноября проведены 394 теста на коронавирус, в республике подтверждено 63  новых случая заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 107 пациентов с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 21 пациента как крайне тяжелое, 55 – как тяжелое, в том числе в молодом возрасте. Пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Зарегистрированы 4 случая смерти. Скончались 60-летняя женщина, у которой диагностированы острая дыхательная недостаточность, двухсторонняя полисегментарная пневмония, артериальная гипертензия, послеоперационный гипотиреоз; 81-летний мужчина, у которого диагностированы двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность, сахарный диабет, острое повреждение почек; 63-летний мужчина, у которого диагностированы двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность, сахарный диабет; 85-летний мужчина, у которого диагностированы двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность, полиорганная недостаточность.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 23 678 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 3996 – подтвержден положительный результат.