«Փաստ». Սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքները կարող են տևել մի քանի տարի
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերի 26-ին Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպումից պարզ դարձավ, որ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հստակեցման կամ, այլ ձևակերպմամբ, սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի նպատակով առաջիկայում կձևավորվի համապատասխան հանձնաժողով։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ձևավորվող հանձնաժողովը, նախնական պայմանավորվածության համաձայն, կգլխավորեն երկու երկրների պաշտպանության գերատեսչությունների ղեկավարները։ Ինչպես նշում են փորձագետներն ու ոլորտի մասնագետները, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացն իրականում իրենից բավական բարդ, երկարատև ու աշխատատար գործընթաց է ներկայացնում։ Մասնագետները նաև նշում են, որ այդ գործընթացը հնարավոր է տևի մի քանի, անգամ մինչև տասը տարի։ Ավելին, կա տարբեր երկրների փորձը, երբ նույնիսկ տասնյակ տարիների աշխատանքը դեռևս վերջնական արդյունք չի տվել:
Մեր աղբյուրի պնդմամբ, կապված եղանակային բարդ ու վատ պայմանների հետ, նախատեսվում է դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի հարցերով ստեղծվելիք հանձնաժողովի աշխատանքները սկսել 2022 թվականի գարնանը, իսկ ավելի կոնկրետ, ինչպես բառացի փոխանցեց մեր զրուցակիցը, «երբ կսկսվի ձնհալը»»։

«Паст»: Процесс делимитации и демаркации может длиться годы, даже десятки лет
Газета «Паст» пишет, что после трехсторонней встречи в Сочи 26 ноября стало очевидно, что для определения армяно-азербайджанской государственной границы, а точнее, делимитации и демаркации в ближайшее время будет сформирована соответствующая комиссия.
По сведениям издания, согласно предварительной договоренности, формируемую комиссию возглавят руководители оборонных ведомств двух стран. Как отмечают эксперты и специалисты сферы, процесс делимитация и демаркация в действительности является довольно сложным, длительным и трудоемким процессом. Специалисты также отмечают, что этот процесс может длиться годы и даже десятки лет. Более того, есть опыт стран, когда эти работы не дали результатов даже после десятков лет.
«Как утверждает наш источник, в зависимости от сложных и плохих погодных условий, предусматривается, что работы формируемой комиссии по делимитации и демаркации начнутся весной 2022 года, а конкретнее, как сказал наш источник, когда "начнется таяние снега"», - пишет газета.