Հայկական կողմն ի սկզբանե պետք է ատամ ցույց տար Ադրբեջանին, որպեսզի այժմ բումերանգի հարված չստանար. Քաղաքագետ
03/12/2021 17:21
Սահմանազատման-սահմանագծման բարդ գործընթացում հայկական կողմի համար որևէ լավ բան չեմ տեսնում։ Այստեղ դյուրին կամ հարթ լուծումների չպետք է սպասել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը։
«Ո՞վ էասել, որ սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացը պետք է խաղուպար լիներ։ Բայց հայկական կողմն ի սզբանե պետք է ատամ ցույց տար Ադրբեջանին, որպեսզի այժմ բումերանգի հարված չստանար», - ասաց նա։
Գագիկ Համբարյանը հիշեցրեց՝ նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շատ պարզ նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատում և սահմանագծում չկա։
«Այս դեպքում հարց է առաջանում. 2020 թվականի նոյմեբերի 9-ից հետո ո՞ւմ հողերը և ի՞նչ հիմքերով է ադրբեջանցիներին փոխանցում ՀՀ վարչապատի պաշտոնն զբաղեցնող անձը։ Այդ անձը հիմա էլ ճարպկությամբ փորձում է դիվիդենտներ շահել՝ ցույց տալու, որ հողեր տալու մտադրություններ այլևս չունի։
Այժմ, հաշվի առնելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ ամեն ինչ տալու մոլուցքը, միայն թե պահպանի իշխանությունը՝ Ադրբեջանն ավելին է ցանկանում ստանալ։ Ինչպես գիտենք, հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունների մոսկովյան հանդիպումն անհաջողությամբ է ավարտվել, որովհետև ադրբեջանցիները հասկանում են, որ ՀՀ իշխանությունները ժողովրդի թիկունքում ապօրինաբար տարածքներ են զիջում», - ասաց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 1-ին Մոսկվայում կայացել էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը։ Նույն ձևաչափով հանդիպում կկայանա նաև օրերս։
Ավելի վաղ Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ մինչև տարեվերջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման մեխանիզմներ կստեղծվեն։

Армянская сторона изначально должна была показать зубы Азербайджану, чтобы не сейчас не получать ударом бумерангом – политолог
03/12/2021 19:21
Я не вижу ничего хорошего для армянской стороны в сложном процессе делимитации и демаркации. Не нужно ждать здесь легких или гладких решений, заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am политолог Гагик Амбарян.
«Кто сказал, что процесс делимитации и демаркации будет легким? Но армянская сторона изначально должна была показать зубы Азербайджану, чтобы сейчас не получать удар бумерангом», - сказал политолог.
Гагик Амбарян напомнил, что на состоявшееся 26 ноября трехсторонней  встрече в Сочи президент РФ Владимир Путин очень четко отметил, что между Арменией и Азербайджаном нет делимитации и демаркации.
«В этом случае возникает вопрос: чьи земли и на каком основании передает азербайджанцам после 9 ноября 2020 года занимающее должность премьер-министра Армении лицо? Этот человек и сейчас пытается своей изворотливостью набрать дивиденды, демонстрируя, что больше не намерен сдавать земли.
Сейчас, учитывая неистовство, с которым Никола Пашиняна готов все сдать, лишь бы сохранить власть, Азербайджан стремится получить больше. Как вы знаете, встреча армянской и азербайджанской делегаций в Москве завершилась безрезультатно, поскольку азербайджанцы понимают, что власти Армении за спиной народа незаконно уступают территории», - сказал политолог.
Напомним, 1 декабря в Москве состоялась встреча вице-премьеров Армении, Азербайджана и России в рамках рабочей комиссии по разблокированию региональных транспортных коммуникаций.
Ранее в Сочи президент России Владимир Путин заявил, что вице-премьеры Армении, Азербайджана и России встретятся в Москве для обсуждения итогов встречи лидеров трех стран в области транспортного сообщения.