«Հրապարակ». ՔՊ-ն մի շարք խոշոր համայնքներում կորցրեց իշխանությունը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Համայնքների լայնածավալ խոշորացման ծրագրով և նոր ընտրություններով թեպետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում էր բացարձակ իշխանություն հաստատել տեղական մակարդակում և խոշոր միավորների՝ համայնքների ղեկավար կարգել իր թիմակիցներին, բայց, կարելի է ասել, ստացվեց հակառակը։ Հոկտեմբերի 17-ի, ապա նոյեմբերի 14-ի և դեկտեմբերի 5-ի ընտրություններից հետո ՔՊ-ն մի շարք խոշոր համայնքներում կորցրեց իշխանությունը։
Մասնավորապես, իշխող կուսակցությանը չեն այլևս Սյունիքի Կապան, Գորիս, Մեղրի, Տաթև համայնքները, Վայոց Ձորի Եղեգնաձոր համայնքը, Արարատում՝ Մասիս քաղաքը, անորոշ է Վեդու հարցը։ Իշխանությունը չկարողացավ զավթել ՀՀ երկրորդ և երրորդ քաղաքներում՝ Գյումրիում և Վանաձորում իշխանությունը։ ՔՊ-ն չհաղթեց Ապարանում։ Իսկ առաջիկայում էլ ձևավորվելիք կոալիցիաների հետևանքով թերևս ՔՊ-ական չեն լինի նաև Նոյեմբերյանը, Թալինը, Եղվարդը, Նոր Հաճնը, Ախուրյանը, Ամասիան, Վարդենիսը»։

«Грапарак»: Партия «Гражданский договор» утратила власть в ряде общин
Газета «Грапарак» пишет, что хотя Никол Пашинян пытался за счет новых выборов по программе широкомасштабного укрупнения общин установить абсолютную власть, и назначить своих соратников руководителями крупных общин, можно констатировать, что произошло обратное. После выборов в органы местного самоуправления 17 октября, затем 14 ноября и 5 декабря «Гражданский договор» утратил власть в ряде общин.
«В частности правящая партия утратила власть в общинах Капан, Горис, Мегри, Татев Сюникской области, в общине Ехегнадзор Вайоц Дзора, в городе Масис Араратской области, вопрос Веди остается неопределенным. Власти не смогли узурпировать власть во втором и третьем по величине городах Армении – Гюмри и Ванадзоре. Партии «Гражданский договор» не удалось одержать победу в Апаране. А в результате формирования коалиций у «Гражданского договора» не будет власти также в Ноемберяне, Талине, Егварде, Нор Ачине, Ахуряне, Амасии и Варденисе», - пишет газета.