«Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործ. ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին Բադալյանին վճարել 30.000 եվրո
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից ստացված գրության համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը «Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով սահմանված ժամկետում ՄԻԵԴ Մեծ պալատ բողոք չի ներկայացրել ընդդեմ կայացված որոշման, ինչի արդյունքում որոշումը մտել է օրինական ուժի մեջ։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հաղորդմամբ՝ դատարանը նշել է նաև, որ սույն որոշման կատարման ապահովումը Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի գործառույթն է։
«Հիշեցնեմ, որ «Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի (գանգատ թիվ 51295/11)» գործով վճիռը կայացվել էր 2021 թվականի հուլիսի 22-ին։ Սույն գործով Եվրոպական դատարանն արձանագրել էր, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չէր տրամադրել համոզիչ և բավարար բացատրություն առ այն, որ Արթուր Բադալյանի հոգեկան առողջության լուրջ խնդիրները, որոնք ի հայտ էին եկել անազատությունից ազատվելուց անմիջապես հետո, որևէ կերպ կապված չեն պահման պայմանների և այն վերաբերմունքի հետ, որը Բադալյանն ստացել էր անազատության գտնվելու ընթացքում:
Այսպիսով, Եվրոպական դատարանը եզրահանգել էր, որ տեղի է ունեցել ՄԻԵԿ 3-րդ հոդվածի խախտում, այն է՝ «Ոչ ոք չպետք է ենթարկվի խոշտանգումների կամ անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի»։
Ավելին, Եվրոպական դատարանը, նշել էր, որ Ադրբեջանի կառավարությունը որևէ նյութ կամ որևէ տեղեկատվություն չէր ներկայացրել՝ ապացուցելու Բադալյանի ռազմագերի լինելու հանգամանքը։ Այլ փաստարկներ չէին բերվել առ այն, որ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածը չի տարածվում Բադալյանի գործի վրա, և Ադրբեջանը չէր պնդել, որ Բադալյանի կալանավորումը համապատասխանում էր ՄԻԵԿ 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետին կամ որ Բադալյանին տրամադրվել էր որևէ ընթացակարգային երաշխիք:
Այսպիսով, Եվրոպական դատարանը եզրահանգել էր, որ տեղի է ունեցել նաև ՄԻԵԿ 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին ենթակետի խախտում, այն է՝ «Յուրաքանչյուր ոք ունի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք։ Ոչ ոքի չի կարելի ազատությունից զրկել այլ կերպ, քան սույն հոդվածում սահնանված դեպքերում և օրենքով սահմանված կարգով»:
Սույն գործով ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը Բադալյանին վճարել 30.000 եվրո՝ որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում», - նշել է Մարուքյանը:

Дело «Бадалян против Азербайджана»: ЕСПЧ обязал Азербайджан выплатить Бадаляну 30 тыс. евро
Согласно полученному из Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) письму, Азербайджан в установленные сроки не обжаловал вынесенный по делу «Бадалян против Азербайджана» вердикт в Большой палате ЕСПЧ, в связи с чем он вступил в законную силу.
Как сообщает, председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, суд отметил также, что выполнение решения должен обеспечить комитет министров Совета Европы.
«Напомню, решение по делу "Бадалян против Азербайджана" (жалоба номер 51295/11) было вынесено 22 июля 2021 года. По этому делу суд зафиксировал, что правительство Азербайджана не предоставило убедительных и достаточных разъяснений касательно того, что серьезные проблемы с психическим здоровьем Артура Бадаляна, возникшие сразу после его освобождения из заключения, никоим образом не связаны с условиями содержания и обращением, которые были у Бадаляна во время пребывания в заключении.
Таким образом, Европейский суд пришел к выводу, что имело место нарушение статьи 3 Европейской конвенции по правам человека, которая гласит: "Никто не должен подвергаться ни пыткам, ни бесчеловечному или унижающему достоинство обращению или наказанию".
Более того, Европейский суд отметил, что правительство Азербайджана не предоставило никаких материалов или информации, доказывающих, что Бадалян был военнопленным. Не было представлено и дополнительных аргументов о том, что статья 5 Конвенции не распространяется на дело Бадаляна. И Азербайджан не настоял, что арест Бадаляна соответствовал п.1 ч.1 ст.5 Конвенции или что Бадаляну были предоставлены процедурные гарантии.
Таким образом, ЕСПЧ заключил, что имело место также нарушение подпункта 1 части 1 статьи 5 Конвенции, а именно: "Каждый имеет право на свободу и личную неприкосновенность. Никто не может быть лишен свободы иначе как в следующих случаях и в порядке, установленном законом".
Европейский суд по этому делу обязал Азербайджан выплатить Бадаляну 30 тыс. евро в качестве компенсации нематериального вреда», - отметил Эдмон Марукян.