«Ժողովուրդ». Տիգրան Ուլիխանյանն առաջիկայում Լոռու մարզպետ կնշանակվի
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Իշխանության ներսում փոխտեղումները շարունակվում են: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թիմակիցներին մի պաշտոնից մյուսն է տեղափոխում՝ փորձելով առավել թիրախային ու ոլորտին համապատասխան նշանակումներ անել: Պետական վերահսկող ական ծառայության պետ, շրջակա միջավայրի նախկին նախարար Ռոմնոս Պետրոսյանին նշանակելը Փաշինյանը թիմակիցներին բացատրել է հանգամանքով, թե Պետրոսյանը ՊՎԾ-ում հեղափոխական քայլեր է իրականացնելու: ArmLur.am-ի տեղեկութուններով՝ վարչապետին չի գոհացրել Ուլիխանյանի աշխատելաոճը, առավել կոշտ գործուղությունների ակնկալիք է ունեցել նրանից:
Վերահսկողական ծառայությունը, նշենք, պետական տարբեր գերատեսչություններում ստուգումներ ու չարաշահումներ անելու լիազորությունն ունի, ու Նիկոլ Փաշինյանն ակնկալել է, որ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո այս կառույցը կոնկրետ ու թիրախային աշխատանք է տանելու, չարաշահումներ բացահայտելու եւ այլն: Ի դեպ, Ռոմանոս Պետրոսյանին շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնին նշանակելիս նույնպես իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամներն ասում էին, թե Պետրոսյանը նախարարությունում էական, հեղափոխական փոփոխություններ է իրականացնելու, բայց մի քանի ամսվա ընթացքում տեսանք՝ հեղափոխական որեւէ փոփոխություն այդպես էլ չարձանագրվեց նախարարությունում:
ՊՎԾ-ի պետ Տիգրան Ուլիխանյանը, ըստ ArmLur.am-ին հասած տեղեկությունների, առաջիկայում Լոռու մարզպետ կնշանակվի: Ուլիխանյանը, նշենք, ծնունդով վանաձորից է, ու նրա՝ մարզպետ նշանակելու հարցը, ըստ երեւույթին, կառավարության առաջիկա նիստի օրակարգում ներառված կլինի:
Լոռու մարզպետ, Վանաձորի ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համայնքապետի թեկնածու Արամ Խաչատրյանն էլ ԱԻՆ-ին կտեղափոխվի՝ զբաղեցնելով փոխնախարարի պաշտոնը, որ Կարեն Սարուխանյանի հրաժարականից հետո թափուր է մնացել: Մեր տեղեկություններով՝ Փաշինյանը Սարուխանյանին էլ առանց աշխատանքի չի թողնի, նա էլ առաջիկայում իր հարազատ մարզում պաշտոն կստանա՝ ստանձնելով Շիրակի փոխմարզպետի պաշտոնը: Սարուխանյանն ու Խաչատրյանը, նշենք, 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորներ էին, մտերիմ ընկերներ. խորհրդարանի միջանցքներում նրանց անընդհատմիասին կարելի էր տեսնել»։

«Жоховурд»: Тигран Улиханян будет назначен вскоре губернатором Лорийской области
Газета «Жоховурд» пишет, что перестановки внутри власти продолжаются. Никол Пашинян переводит членов своей команды с одной должности на другую, пытаясь производить целевые и соответствующие сфере назначения. Пашинян объяснил членам команды назначение бывшего министра окружающей среды Романоса Петросяна на пост главы Государственной контрольной службы тем обстоятельством, что Петросян осуществит в ГКС революционные шаги. По сведениям ArmLur.am, премьер-министра не удовлетворял стиль работы Улиханяна, он ждал от него более жестких действий. Никол Пашинян ожидал, что после 44-дневной войны эта структура будет проводить конкретную и целевую работу для выявления разоблачений.
Кстати, когда Романоса Петросяна назначили на пост министра окружающей среды, члены правящей партии «Гражданский договор» также говорили, что Петросян начнет в ведомстве революционные реформы, но в течение нескольких месяцев мы увидели, что никаких революционных реформ в министерстве не произошло.
Бывший руководитель ГКС Тигран Улиханян, по сведениям ArmLur.am, вскоре будет назначен губернатором Лорийской области. Улиханян родом из Ванадзора и вопрос его назначения, по всей видимости, будет обсуждаться на предстоящем заседании правительства.
Губернатор Лорийской области Арам Хачатрян – кандидат на должность главы общины от партии «Гражданский договор» на выборах в органы самоуправления в Ванадзоре – будет переведен в МЧС, он займет пост заместителя министра, который после отставки Карена Саруханяна остается вакантным. Пашинян не оставит без работы Саруханяна, он в ближайшее время получит должность в родной Ширакской области, будет назначен заместителем губернатора», - пишет газета.