«Փաստ». Իրավական տեռորի միջոցով Փաշինյանն ուզում է զսպել նաև իր թիմակիցներին
«Փաստ» թերթը գրում է. «Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը վերջին ՏԻՄ ընտրություններից հետո առավել մեծ թափով է իրավապահ համակարգը դարձրել քաղաքական բռնաճնշումների գործիք, բացի ներքին վախերից, ամբողջ պետական համակարգը «զավթելու» անհագ փափագից, ունի նաև այլ՝ ոչ պակաս խորքային պատճառներ: Ամենատարբեր սոցհարցումներով ակնհայտ էր, որ դեռևս մինչև հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրությունները Նիկոլ Փաշինյանի իրական վարկանիշը մոտավորապես 30 տոկոսի սահմաններում է:
Վարչական ռեսուրսի հաշվին նա կարողացավ մեծամասնություն ստանալ ու նորից վարչապետ դառնալ: Սակայն ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ նրան մնացել է փաստացի միայն վարչական ռեսուրսը, այսինքն՝ զրկվել է իր համար ամենաթանկ ու կարևոր գործոնից՝ էլեկտորատից: Նա հիանալի հասկանում է, որ այլևս չի կարող խոսել «ժողովրդի աջակցության» մասին: Հենց այս հանգամանքն էլ Փաշինյանին ստիպում է դիմել բռնաճնշումների, քաղաքական հետապնդումների գործիքակազմին՝ վախի մթնոլորտ սերմանելու և հանրության մեջ «ամենակարողի» իմիջ ապահովելու համար: Սակայն սա ամենը չէ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նա աստիճանաբար կորցնում է նաև թիմը: Բանն այն է, որ ՔՊ-ում ներկայումս լուրջ խմորումներ են, ինչը կարող է ներքին պայթյունի բերել: Շատ քպականներ մի կողմից՝ դժգոհ են այն ամենից, ինչ անում է Նիկոլ Փաշինյանը, որի բեռը նաև իրենք են կրում, մյուս կողմից՝ հասկանում են, որ Նիկոլը հանգիստ կարող է «փուռը տալ» իրենցից յուրաքանչյուրին, ու ոչ ոք չի պլստալու. դրա օրինակները քիչ չեն: Այնպես որ, իրավական տեռորի միջոցով Փաշինյանն ուզում է զսպել նաև իր թիմակիցներին»։

«Паст»: Правовой террор Пашиняна направлен также на усмирение своей команды
Тот факт, что Никол Пашинян после последних выборов в органы местного самоуправления превратил правоохранительную систему в инструмент политических репрессий, кроме внутренних страхов, неуемного стремления полностью «узурпировать» власть, имеет также другие глубинные причины, пишет газета «Паст».
По данным различных соцопросов было очевидно, что еще до выборов 20 июня, реальный рейтинг Никола Пашиняна составлял около 30%. За счет административного ресурса ему удалось получить большинство голосов и стать премьер-министром. Однако выборы в органы местного самоуправления показали, что у него остался только административный ресурс, то есть он лишился самого важного и ценного ресурса – электората.
Он прекрасно понимает, что больше не может говорить о «поддержке народа». Именно это обстоятельство вынуждает Пашиняна идти на репрессии, использовать инструментарий политических преследований, чтобы сформировать атмосферу страха и обеспечить имидж «всемогущего». Но это не все.
«По нашим сведениям, Пашинян постепенно теряет свою команду. Дело в том, что в «Гражданском договоре» началось серьезное брожение, что может привести к внутреннему взрыву. С одной стороны, многие члены правящей партии недовольны тем, что делает Никол Пашинян, и за что несут ответственность также они, а с другой стороны, они понимают, что Никол может спокойно расправиться с каждым из них, и никому не удастся улизнуть. Таких примеров немало. Посему правовой террор Пашиняна направлен также на усмирение своей команды», - пишет газета.