Արցախում կորոնավիրուսի 14 նոր դեպք է գրանցվել. 2 մարդ է մահացել
Դեկտեմբերի 20-ին կատարվել է 261 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 14 նոր դեպք է գրանցվել: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 84 վարակակիր: Բժիշկները 19 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 41-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
Արձանագրվել է 2 մահ՝ 62-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սրտի ռիթմի խանագարումներ, սուր շնչական անբավարարություն:
81-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, թոքերի 80% ախտահարում, սուր շնչական անբավարարություն:
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 30640 քաղաքացու հետազոտություն, որից 4683-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Պատվաստումների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք աշխատանքային ժամերին՝ 9։00-17։00 զանգահարել 047-94-32-27 հեռախոսահամարին», - ասված է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունում։

В Арцахе выявлено 14 новых случаев заражения коронавирусом
В Арцахе 20 декабря проведен 261 тест на коронавирус, в республике подтверждено 14 новых случаев заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 84 пациента с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 19 пациентов как крайне тяжелое, 41 – как тяжелое, в том числе в молодом возрасте. Пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Зарегистрировано два случая смерти от коронавируса. Скончались 62-летний мужчина, у которого была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, нарушение сердечного ритма, острая дыхательная недостаточность и 81-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, 80-процентное поражение легких, острая дыхательная недостаточность.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 30 640 гражданин для выявления коронавирусной инфекции, у 4683 – подтвержден положительный результат.