Ով է շեղվել հեղափոխական արժեքներից. կառավարության հեղափոխական անդամները գաղտնի բարձրացրել են իրենց աշխատավարձերը. նախարարները 1.5մլն դրամ են ստանում. Մարության
22/12/2021 13:27
Այսպիսի բան անելու համար նախաձեռնողները պետք է շատ ծանրակշիռ փաստարկներ ունենային ընդդեմ քաղաքապետի, Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում հայտարարեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ անդրադառնալով իրեն անվստահություն հայտնողներին։
«Օրինակ՝ բյուջեի խոշոր չափերի գումարների հափշտակում, աշխատանքային կամ կենցաղային զարհուրելի հանցանք։ Ներկայացվող հիմնական պատճառը լրիվ այլ է։ Քանի որ դուրս եմ եկել ՔՊ կուսակցությունից, պետք է լքեմ նաև այս պաշտոնը», - հայտարարեց Մարությանը։
Նա հիշեցրեց՝ հեղափոխական «Իմ քայլը» դաշինքը ստեղծվելիս ավագանու առաջին 57 հոգուց միայն 27-ն էին այդ պահին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ։
«Սա հատկանշական տվյալ է, որն արտացոլում է մեր հեղափոխական թիմի իրական ներկապնակը», - ասաց քաղաքապետը։
Նա որպես «կարևոր նրբություն» հիշեցրեց, որ հեղափոխական թիմն ընտրությունների չգնաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրոշի ներքո.
«Ոչ միայն նրա համար, որ հեղափոխությունն արեց ամբողջ ժողովուրդը, այլ նրա համար, որ ուղղակի «Քաղաքացիական պայմանագիր» անունն այդ ժամանակ լայն զանգվածներին գրեթե ծանոթ չէր։ Եկեք արձանագրենք, որ 2018 թվականի Երևանի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ ժողովուրդն ընտրեց «Իմ քայլը» հեղափոխական դաշինքը։ Այսօր այս պրոցեսը նախաձեռնող խումբը որպես անվստահության հիմք ասում է՝ քանի որ ես դուրս եմ եկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից և դուրս եմ եկել «Իմ քայլը» դաշինքից, ապա չեմ կարող լինել քաղաքապետ։
Սիրելի հայրենակիցներ, պաշտոնապես ասում եմ՝ ես դուրս եմ եկել ՔՊ կուսակցությունից, բայց դուրս չեմ եկել «Իմ քայլը» դաշինքից։ Շարունակում եմ մնալ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ և նախաձեռնող խմբի այս պնդումն ուղղակի կեղծիք է»։
Մարությանն ասաց, թե ավագանու անդամները, հիշատակելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անունը, այդ մարդիկ փորձում են սեփականաշնորհել հեղափոխությունը։
«Նրանք փորձում են ՔՊ կուսակցությունը դարձնել հեղափոխական արժեքների միակ կրողն ու ժառանգորդը։ Սա անընդունելի է ինձ և ինձ նման հազարավոր մարդկանց համար, որոնք կուսակցական չեն և հեղափոխություն են արել ուղղակի ավելի լավ Հայաստանի երազանքով։ Ասեմ ավելին, ՔՊ-ականներն ավելի առաջ են գնացել, նրանք վերջերս արդեն առաջ են տանում այն թեզը, թե ով ՔՊ-ից չէ, դեմ է հեղափոխությանը, ով ՔՊ-ից չէ, սատարում է հակահեղափոխական ուժերին։ Սա նույնպես անընդունելի է և վիրավորական այն քաղաքացիների համար, որոնք կուսակցության անդամ չեն։ Հետևաբար, ո՞րն է անվստահության հիմքը», - հարց հնչեցրեց քաղաքապետը։
Նա ասաց, թե այս օրերին նախաձեռնության հեղինակները և նրանց կուսակցության ընկերներն ասում են, թե Հայկ Մարությանը շեղվել է հեղափոխական արժեքներից.
«Հիմա տեսնենք, թե ով է իրականում շեղվել հեղափոխական արժեքներից:
2018-ի արտահերթ ընտրություններից հետո սկսեցինք աշխատել և հանկարծ մի օր իմացանք, որ կառավարության հեղափոխական անդամները գաղտնի որոշմամբ կտրուկ բարձրացրել են իրենց աշխատավարձերը, օրինակ՝ նախարարները 1.5 միլիոն դրամ են ստանում, խոսքը մաքուր գումարի մասին է, փոխնախարարները 1 միլիոն դրամ են ստանում՝ գաղտնի որոշմամբ։ Հեղափոխական նախարարները։
Ես չեմ խոսում պետական համակարգի, այսպես կոչված, տեխնոկրատ անդամների մասին, որոնք անկախ ամեն ինչից պրոֆեսիոնալներ են և իրենց աշխատանքի համար պետք է գնահատվեն։ Ես խոսում եմ գաղափարական, հեղափոխականների մասին, հեղափոխությանը մասնակցած և հեղափոխության շնորհիվ պաշտոն ստացած մարդկանց մասին։
Ես կարծում էի, թե հեղափոխականի գերնպատակը պետք է լինի բարելավվել ուրիշների կյանքը, բայց իրականության մեջ նրանք եկան ու անմիջապես սկսեցին բարելավել իրենց կյանքը, այն դեպքում, երբ երկրում բնակչության աղքատության ցուցանիշը շարունակում էր տատանվել 30 տոկոսի սահմաններում։ Կասեք՝ ինչու չէիր շուտ խոսում սրա մասին։
Ուրեմն բազմիցս այդ հարցը բարձրացրել եմ ՔՊ-ում, թիմի ներսում, տարբեր մակարդակներում, ոչ մի արձագանք», - հայտարարեց Հայկ Մարությանը:

Айк Марутян: Кто отклонился от революционных ценностей? Революционные члены правительства тайно повысили свои зарплаты, министры получают 1.5 млн. драмов
Чтобы пойти на такой шаг, инициаторы должны были представить очень тяжеловесные аргументы, заявил сегодня на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана мэр столицы Айк Марутян, касаясь тех, кто выразил ему вотум недоверия.
«Например, крупное хищение бюджетных средств, возмутительное трудовое или бытовое поведение. Представленная причина – совершенно другая. Я вышел из партии «Гражданский договор», поэтому должен покинуть этот пост», - заявил Айк Марутян.
Он напомнил, что когда в Совете старейшин создавался блок «Мой шаг», на тот момент только 27 из 54 человек были членами партии «Гражданский договор».
«Это примечательное данное, которое отражает реальную палитру нашей революционной команды», - отметил мэр.
Он напомнил еще один «важный нюанс», что революционная команда не пошла на выборы под флагом партии «Гражданский договор».
«Не только потому, что революцию совершил весь народ, а потому, что название партии «Гражданский договор» просто не было хорошо знакомо широким массам. Давайте, констатируем, что во время выборов мэра города в 2018 году народ выбрал революционный блок «Мой шаг». Сегодня инициировавшая этот процесс группа в качестве основания для выражения недоверия заявляет, что я не могу быть мэром, поскольку вышел из партии «Гражданский договор» и из блока «Мой шаг».
Дорогие соотечественники, официально заявляю, что я вышел из партии «Гражданский договор», но не выходил из блока «Мой шаг». Продолжаю оставаться членом фракции «Мой шаг» и утверждение инициировавшей импичмент группы просто ложь», - сказал Марутян.
Он отметил, что члены Совета старейшин, упоминая имя партии «Гражданский договор», пытаются приватизировать революцию.
«Они пытаются сделать «Гражданский договор» единственным носителем и наследником революционных ценностей. Это неприемлемо для меня и для тысяч людей, которые не были партийными и участвовали в революции с мечтой о лучшей Армении. Скажу больше, члены партии «Гражданского договора» пошли еще дальше, в последнее время они уже продвигают тот тезис, что тот, кто не входит в состав партии «Гражданский договор», поддерживает контрреволюционные силы. Это также неприемлемо и оскорбительно для граждан, которые не являются членами партии. Следовательно, какое основание у этого импичмента?», - спросил мэр Еревана.
Он также отметил, что в эти дни авторы инициативы и их товарищи по партии говорят, что Айк Марутян отклонился от революционных ценностей.
«Сейчас посмотрим, кто в действительности отклонился от революционных ценностей.
После внеочередных выборов 2018 года мы начали работать и однажды вдруг узнали о том, что революционные члены правительства тайным решением резко повысили свои зарплаты, например, министры получают 1.5 млн. драмов, речь идет о чистой зарплате, заместители министров – 1 млн. драмов. Согласно тайному приказу. Революционные министры.
Я не говорю о так называемых технократах-членах правительства, которые независимо от всего, являются профессионалами и должны оцениваться за свою работу. Я говорю об идеологических революционерах, о людях, которые участвовали в революции и получили должности благодаря революции.
Я считал, что сверхзадачей революции должно быть улучшение жизни других людей, однако в действительности они пришли и сразу начали улучшать свою жизнь, в том случае, когда в стране показатель бедности населения продолжает колебаться в пределах 30 процентов. Можете сказать, а почему раньше не говорил об этом?
Значит так, я неоднократно поднимал этот вопрос в партии «Гражданский договор», на различных уровнях, но никакой реакции не было», - заявил Айк Марутян.