30 տոկոս աղքատություն ունեցող երկրում չի կարող հեղափոխական պաշտոնյան պետության հաշվին սեփական կոմֆորտի մասին մտածել. Հայկ Մարության (Տեսանյութ)
22/12/2021 14:03
Մարդիկ ասում են՝ Հայկը հեղափոխությունից շեղվել է։ Սա ասում են մարդիկ, որոնք երկրի համար էս նեղ պահին 200 հազար դոլարանոց մեքենա են գնում ու ամբողջ քաղաքական թիմով մեկ ամիս շարունակ լծվում են՝ արդարացնելու էդ որոշումը, որ ցույց տան, թե ինչքան անհրաժեշտ գնում էր սա պետության համար, Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում հայտարարեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Պատկերացնում եք, մի երկիր, որը 30 տոկոս աղքատություն ունի, որն իր միջազգային գործընկերներից փող է խնդրում իր մանկապարտեզները վերանորոգելու, իր ճանապարհները կառուցելու, բյուտեային ծախսերը փակելու համար։ Արդարացնում է 200 հազար դոլարանոց մեքենայի գնումը, իբր դա պետության «պրիստիժի» համար։ Ուրեմն ասեմ, հարգելիներս, դա «պրիստիժ» չի, հակառակը, սա «մովետոն» է, սա շատ վատ տպավորություն է թողնում, դրանով դուք անգամ խղճահարություն չեք առաջացնում, այլ՝ տարակուսանք և քմծիծաղ», - ասաց քաղաքապետը:
Մարությանը նշեց, թե 2019 թվականին վաճառքի է հանել քաղաքապետին կցված «S» դասի «Մերսեդես» մեքենան, գումարը մուտք է արել քաղաքապետարան:
«Այս ամբողջ ընթացքում էկոնոմ դասի «Նիսսան» եմ վարում, ընդ որում՝ առանց վարորդի, թիկնապահների մասին ընդհանրապես խոսք չկա։ Երբեք պարգևավճար չեմ ստացել, թույլ չեմ տվել բարձրացնել աշխատավարձս, և սա հերոսություն չի։ Սա, ինչպես ասում են, լավ չի, սա նորմալ ա։ 30 տոկոս աղքատություն ունեցող երկրում չի կարող հեղափոխական պաշտոնյան պետության հաշվին իր կյանքի որակը բարելավելու մասին մտածել, սեփական կոմֆորտի մասին մտածել։ Բայց ինչպես տեսնում ենք, ՔՊ մեր գործընկերները չեն կիսում այս սկզբունքը։ Դե հիմա ասեք՝ ով է շեղվել հեղափոխական արժեքներից», - հայտարարեց քաղաքապետը։
Նա ասաց, թե պատճառները շատ են, որ իր և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կապն այդքան կարճ տևեց։
Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունն անվստահություն է հայտնում քաղաքապետ Հայկ Մարությանին։

В стране, где бедность составляет 30%, революционный чиновник не может думать об улучшении качества своей жизни за счет государства – Айк Марутян
22/12/2021 15:30
Люди говорят, Айк отклонился от революции. Это говорят люди, которые в столь трудный для страны момент покупают машину за 200 тысяч долларов и всей политической командой в течение месяца пытаются оправдать это решение, убедить всех, что это необходимо государству, заявил сегодня на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана мэр столицы Айк Марутян.
«Представляете, это происходит в стране, где уровень бедности составляет 30 процентов, которая просит у своих международных партнеров деньги на ремонт детских садов, строительство дорог, покрытие бюджетных расходов? Оправдывают покупку машины, которая стоит 200 тысяч долларов, якобы это вопрос "престижа" государства. Значит так, уважаемые, это – не престиж, наоборот, это – моветон, это производит очень плохое впечатление, этим вы не вызываете даже жалось, а недоумение и усмешку», - сказал Айк Марутян.
Он отметил, что в 2019 году он вынес на продажу закрепленный за мэром автомобиль  Mercedes «S» класса и сумма была перечислена в бюджет мэрии.
«За весь этот период я вожу автомобиль марки Nissan эконом-класса, причем без водителя, об охране вообще речи нет. Никогда не получал премию, не позволял повышать свою зарплату, и это не геройство. Это, как говорят, не хорошо, а нормально. В стране, где бедность составляет 30%, революционный чиновник не может думать об улучшении качества своей жизни за счет государства, о собственном комфорте. Но как видим, наши партнеры из «Гражданского договора» не разделяют этот принцип. А сейчас скажите: кто отклонился от революционных ценностей?» - заявил мэр Еревана.
Он сказал, что есть много причин, по которым связь между ним и партией «Гражданский договор» длилась так недолго.
Напомним, на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана обсуждается вопрос выражения вотума недоверия мэру Еревана Айку Марутяну фракцией «Мой шаг».