«Ամենաբարձր ռանգի պաշտոնյաներից զանգեր էի ստանում՝ էս ծաղիկի «բուդկեն» էստեղ դնենք, բոլորին մերժում էի». Մարությանն ասաց, թե ինչպես է խզում առաջացել իր և ՔՊ-ի միջև (Տեսանյութ)
22/12/2021 13:52
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ավագանու արտահերթ նիստում, որտեղ «Իմ քայլը» խմբակցությունն իրեն անվստահություն է հայտնում, մանրամասներ ներկայացրեց, թե ինչու է խզվել իր և ՔՊ-ի կապը։
«Աշխատանքի ընթացքում բազմաթիվ զանգեր էի ստանում ամենաբարձր ռանգի պաշտոնյաներից, որոնք ասում էին՝ պարո՛ն Մարության, քաղաքապետարանի էսինչ աշխատակիցն ինչ-որ վատ «քոմենթ» է գրել կամ վատ ստատուսի տակ լայքեր է դրել, իրենք պետք է աշխատանքից հեռանան։ Տասնյակ նման զանգեր եմ ստացել, ինչին ի պատասխան ասել եմ՝ ժողովուրդ ջան, հարգելիներս, հեղափոխությունն ախր նաև դրա համար ենք արել, որ հին ժամանակաների նման չլինի, որ քաղաքական հայացքների նման մարդկանց հետապնդում էին։ Ասում էի՝ ցավներդ տանեմ, ախր երկիրը Ֆեյսբուքով չեն կառավարում, ախր ամեն ինչ Ֆեյսբուքով չի սկսում ու վերջանում։ Հարազատներ ջան, ինձ հանգիստ թողեք, ես դրա համար չեմ էստեղ եկել, ես գործով եմ զբաղված։ Կարճ ասած՝ մերժում էի նման բոլոր առաջարկները։ Բայց սա դեռ ծաղիկներն էին։ Հետո սկսեցին տարատեսակ պաշտոնատար անձինք զանգել և իրենց մերձավորների համար արտոնություններ խնդրել՝ էս ծաղիկի «բուդկեն» էստեղ դնենք, էն շինթույլտվությունը տանք։
Բնականաբար, բոլոր դեպքերում ստացել եմ նույն պատասխանը. քանի ես էստեղ եմ, ամեն ինչ արվելու է օրենքի ու օրինակության շրջանակում և բոլորը հավասար են օրենքի առաջ», - ասաց Հայկ Մարությանը։
Քաղաքապետի խոսքով՝ նշածը շատ տհաճ ազդակ է եղել իր համար, որովհետև ինքն այդպիսի զանգերի թիմին միանալիս չէր սպասել։

Я получал звонки от чиновников самого высокого ранга, которые просили предоставить льготы их родственникам, но всем отказывал – Айк Марутян
22/12/2021 14:54
Мэр Еревана Айк Марутян представил сегодня на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана причины, по которым разорвал отношения с партией «Гражданский договор».
«Во время работы я получал многочисленные звонки от чиновников самого высокого ранга, которые говорили: "Господин Марутян, такой-то сотрудник мэрии написал плохой комментарий или поставил лайк под плохим статусом, их нужно уволить с работы". Я получил десятки таких звонков, в ответ на которые заявлял: дорогие мои, но ведь мы сделали революцию для того, чтобы не было как раньше, когда людей преследовали за политические взгляды. Я говорил им, дорогие, нельзя управлять страной по Facebook, не все начинается и заканчивается с Facebook. Оставьте меня в покое, я не для этого пришел сюда. Короче говоря, я отклонял все подобные предложения. Но это были только цветочки. Потом начали звонить разные должностные лица и просить льготы для своих родственников: установить какую-то "будку" для цветов, выдать разрешение на строительство.
Естественно, всегда получали тот же ответ: пока я здесь, все будет делаться в рамках закона и законности, все равны перед законом», - сказал Айк Марутян.
По словам мэра, это были для него очень неприятные сигналы, поскольку он входил в команду, не ожидая подобных звонков.
«С этого начал проявляться разрыв в мировоззрении между мной и "Гражданским договором"», - сказал мэр Еревана.