«Հրապարակ». Մոսկվայում հայ մտավորականների հետ հանդիպանը ադրբեջանական պատվիրակությունը չի թաքցրել, որ հետևում է հայաստանյան հասարակական արձագանքներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, Մոսկվայում հայ մտավորականների հետ հանդիպման եկած ադրբեջանական պատվիրակությունը մանրամասն տեղեկացված է եղել, թե ովքեր են հայկական պատվիրակության անդամները: Բոլոր 4 մասնակիցների կենսագրությունների, պաշտոնների, կարգավիճակի, հրապարակային գործունեության մասին տեղյակ են եղել:
Հանդիպման ժամանակ փորձել են ավելի խորացնել իրենց իմացությունը` ով երբ է նշանակվել պաշտոնին, ինչ հարաբերությունների մեջ է գործող իշխանությունների հետ: Հետաքրքրվել են, թե նախկին նմանատիպ հանդիպումների մասնակիցներն ինչու ներգրավված չեն այս գործընթացում (նման հանդիպումներ են եղել 2004, 2006, 2008 թթ․): Ասել են, որ տեղյակ են, որ վերջիններիս նկատմամբ քրեական գործեր են հարուցվել, հետաքրքրվել են դրանցով:
Չեն թաքցրել, որ հետևում են հայաստանյան հասարակական արձագանքներին և մասնավորապես այն բացասական վերաբերմունքին, որին արժանանում են հայ մտավորականները` իրենց հետ հանդիպելու համար: Հանդիպման ընթացքում կարևոր դերակատարում է ունեցել Միխայիլ Շվիդկոյը, որն աչալրջորեն հետևել է, որ խոսակցությունը դուրս չգա բարեկրթության հունից և տհաճ ավարտ չունենա»։

«Грапарак»: Азербайджанская делегация во время встречи в Москве не скрывала, что следит за реакцией армянского общества
28/12/2021 11:00
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что приехавшая на встречу в Москву с представителями армянской интеллигенции азербайджанская делегация была подробно информирована о членах армянской делегации. Они были в курсе биографий, должностей, статуса и публичной деятельности всех 4 членов делегации.
«Во время встречи они пытались узнать еще больше: кто и когда был назначен на должность, в каких отношениях находится с действующими властями. Интересовались, почему участники аналогичных встречах в прошлом не вовлечены в этот процесс (подобные встречи уже были в 2004, 2006 и 2008гг.). Сказали, что знают, что в отношении последних возбуждены уголовные дела, поинтересовались ими.
Они не скрывали также, что следят за реакцией армянского общества и в частности, тем негативным отношением, которого удостаиваются представители армянской интеллигенции за участие в этих встречах. Важную роль на этой встрече играл Михаил Швыдкой, который внимательно следил, чтобы разговор не выходил за рамки приличия и не закончился на неприятной ноте», - пишет газета.