«Հրապարակ». Արա Այվազյանը վերադառնում է
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանը և նրա երկու տեղակալները՝ Արտակ Ապիտոնյանն ու Գագիկ Ղալաչյանը, սկսել են համագործակցել Ամերիա բանկի հիմնադիր, վերջերս քաղաքական հայտ ներկայացրած և «Ապրելու երկիր» կուսակցության հովանավոր Ռուբեն Վարդանյանի հետ։ Ավելին, մեզ հասած տեղեկություններով՝ նրանք աշխատանքի են անցել Վարդանյանի մոտ։
Արա Այվազյանը մեզ հետ զրույցում նկատելիորեն անակնկալի եկավ մեր այն հարցից, թե ի՞նչ համագործակցություն է իր և Ռուբեն Վարդանյանի միջև։ Փորձեց զրույցը տանել այլ ուղղությամբ՝ ո՛չ հերքելով, ո՛չ հաստատելով մեր տեղեկությունները։ Ասաց, որ ինքն ակտիվորեն շփվում է շատերի, այդ թվում Ռուբեն Վարդանյանի հետ, նրա հետ վերջին անգամ երեք օր առաջ է զրուցել։
Հարցին՝ Վարդանյանի մոտ աշխատանքի՞ եք անցել, ասաց. «Եթե որևէ բան լինի, կիմանաք»։ Նշեց, որ բանկային համակարգի հետ ինքն առնչություններ չունի։ Իսկ հնարավո՞ր է քաղաքական դաշտ մտնեք, անդամակցեք «Ապրելու երկիր» կուսակցությանը, Այվազյանը դարձյալ դիվանագիտական պատասխան տվեց՝ միայն կրկնեց, որ ինքը, այո, պարբերաբար հանդիպում, զրուցում է Ռուբեն Վարդանյանի հետ։ Նախկին տեղակալների մասով էլ ասաց՝ իրենց հարցրեք»։

«Грапарак»: Экс-глава МИД Ара Айвазян возвращается
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что бывший министр иностранных дел Армении Ара Айвазян и два его заместителя – Артак Апитонян и Гагик Галачян начали сотрудничать с учредителем Ameriabank Рубеном Варданяном, недавно заявившим о своем намерении заняться политикой и спонсирующем партию «Страна для жизни». Более того, по сведениям издания, они уже работают у Рубена Варданяна.
«Ара Айвазян в беседе с нами был удивлен вопросом о сотрудничестве с Рубеном Варданяном. Попытался увести разговор в другое русло, не подтвердил и не опроверг наши сведения. Сказал, что общается со многими, в том числе и с Варданяном, в последний раз говорил с ним три дня назад.
На вопрос, правда ли, что он перешел на работу к Варданяну, ответил: "Если что-то подобное будет, то вы узнаете". Отметил, что он не имеет никакого отношения к банковской системе. На вопрос о возможности участия в политике и членства в партии «Страна для жизни», Айвазян снова дал дипломатический ответ, повторив, что он периодически встречается и общается с Рубеном Варданяном. Что касается его бывших заместителей, то Айвазян посоветовал задать этот вопрос им», - пишет газета.