Դատարանը թույլ չտվեց Արմեն Գևորգյանին ներկա գտնվել ԵԽԽՎ նստաշրջանին
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ շարունակում է ԵԴ/0253/01/19 գործով քննությունը։
Դատավորը տեղեկացրեց, որ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը դատարանին է ներկայացրել ԱԺ նախագահի գրությունը, որի համաձայն, ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանին մասնակցելու նապատակով գործուղումը տեղի է ունենալու հունվարի
23-29-ը։
ԴԵռևս դեկտեմբերին Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը տեղեկացրել էր, որ հունվարի 24-28 տեղի է ունենալու ԵԽԽՎ նստաշրջանը և խնդրել նշված օրերին դատական նիստեր չնշանակել և սահմանային տեղաշարժի արգելքը վերացնել։ Պաշտպանը նշել էր, որ Գևորգյանը՝ որպես ընդդիմադիր պատգամավոր, պետք է ներկա լինի նիստերին, և հիշեցրել պատգամավորական անձեռնմխելիության մասին, ինչի մասին նաև նշվում է ՍԴ վերջին որոշման մեջ։
Սակայն դատարանը գտել է, որ Գևորգյանը կարող է առցանց մասնակցել նստաշրջանի աշխատանքներին և մերժեց պաշտպանի միջնորդությունը։ Բացի այդ, հունվարի 25-ին նախատեսվում է սույն գործով հերթական դատական նիստը, որին, ըստ դատավորի, Գևորգյանի բացակայությունն անթուլյատրելի է։ Գևորգյանն, իր հերթին, արձագանքեց, որ չմեկնելու դեպքում ինքը պետք է առցանց մասնակցի նստաշրջանի աշխատանքներին և կրկին չի կարող ներկա գտնվել դատական նիստին։

Суд не разрешил Армену Григоряну присутствовать на заседаниях ПАСЕ в Страсбурге
В суде общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Анны Данибекян продолжается судебное заседание по делу ЕD/0253/01/19.
Судья сообщила, что бывший вице-премьер, депутат фракции «Армения» Армен Геворкян представил суду письмо председателя Национального Собрания, согласно которому 23-29 января он будет находиться в командировке для участия в очередной сессии ПАСЕ.
Адвокат Армена Геворкяна Лусине Саакян еще в декабре сообщила о том, что 24-28 января состоится сессия ПАСЕ и просила не назначать судебные заседания в эти дни, а также отменить запрет на пресечение границы. Адвокат отметила, что Армен Геворкян как оппозиционный депутат должен присутствовать на заседаниях ПАСЕ и напомнила о депутатской неприкосновенности, о которой говорится также в последнем решении Конституционного суда.
Однако суд посчитал, что Геворкян может участвовать в заседаниях ПАСЕ в онлайн-формате и отклонил ходатайство адвоката. Кроме того, 25 января этого года предусматривается очередное судебное заседание по данному делу, на котором, по словам судьи, отсутствие Армена Геворкяна недопустимо.
Армен Геворкян в свою очередь ответил, что в случае отсутствия разрешения на отъезд он должен участвовать в работах сессии ПАСЕ в онлайн-формате, посему не сможет присутствовать на судебном заседании.