«Ժողովուրդ». ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը
«Ժողովուրդ» օրաթերթին մանրամասներ են հայտնի դարձել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի ցուցմունքից, որը նա տվել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի, զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանի՝ Պատրոն Դավոյի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործով:
«Ինչպես հայտնի է, այդ գործը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մանվել Շահվերդյանին, և երեկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում այս գործով առաջին դատական նիստն էր, որտեղ մեղադրյալների պաշտպանները միջնորդելու էին նրանց խափանման միջոց կալանքը փոփոխել: Ի դեպ, առաջին դատական նիստին ներկա չէր հենց գործով մեղադրյալ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանը, քանի որ առաջին նիստին քննվելու էր կալանավորված նախկին պաշտոնյաների խափանման միջոցի հարցը:
Ինչևէ, մեզ հասած հավաստի տեղեկությունների համաձայն՝ Արտակ Դավթյանը ԱԱԾ-ում, ի պատասխան քննիչի հարցերին և իրեն առաջադրված մեղադրանքին, թղթի վրա ընդամենը գրել է. «Օգտվելով իմ իրավունքից՝ մեղադրանքը չեմ ընդունում, առարկում եմ և հրաժարվում եմ ցուցմունք տալ»:
Նշենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունում քննվող գործը, ըստ այս կառույցի տարածած հաղորդագրության, վերաբերում է Զինված ուժերի կարիքների համար ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումներ և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու դեպքերին, մասնավորապես` ՊՆ-ի կողմից անպիտան հրթիռներ գնելուն»։

«Жоховурд»: Начальник ГШ Артак Давтян не принимает предъявленное ему обвинение
Газета «Жоховурд» сообщает новые подробности о показаниях начальника Генштаба ВС Армении Артака Давтяна по уголовному делу, возбужденному в отношении бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна, бизнесмена, торговца оружием Давида Галстяна, бывшего заместителя главы Генштаба Степана Галстяна и ряд других бывших чиновников.
«Как известно, это уголовное дело завизировано на судью суда общей юрисдикции Еревана Манвела Шахвердяна и вчера в суде состоялось первое заседание по этому делу, на котором адвокаты собирались ходатайствовать об изменении меры пресечения в отношении обвиняемых. Проходящий по этому делу начальник ГШ ВС Артак Давтян не присутствовал на первом заседании, поскольку должен был рассматриваться вопрос меры пресечения в отношении арестованных бывших должностных лиц.
По нашим сведениям, Артак Давтян в СНБ в ответ на вопросы следователя и предъявленное ему обвинение написал всего лишь: "Пользуясь своим правом, я не принимаю обвинение, возражаю и отказываюсь давать показания".
Отметим, что согласно распространенному СНБ сообщению, это уголовное дело касается предполагаемых злоупотреблений в процессе поставок боеприпасов для нужд Вооруженных сил и хищения в особо крупном размере, в частности закупки непригодных авиационных ракет министерством обороны», - пишет газета.