Ընդդիմության առաջնորդներին սիրել-չսիրելու հարցը դիտարկելու փոխարեն պետք է հասկանանք՝ ով կարող է էֆեկտիվ լուծել այն խնդիրները, որոնք ծառացած են մեր հայրենիքի առջև․ Վանեցյան
8-րդ գումարման ԱԺ-ը սովորական պայմաններում ձևավորված ԱԺ չէ․ դա կապիտուլյացիոն խայտառակ պայմանագրից հետո ձևավորված առաջին ԱԺ-ն է։ Որքան էլ կարևոր լինեն ծառատունկի վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունները, մենք մի խնդիր ունենք լուծելու․ պետք է ապահովենք մեր երկրի, մեր մեծ հայրենիքի՝ Հայաստանի և Արցախի անվտանգային երկարաժամկետ երաշխիքները, և մենք տեսնում ենք, որ պարտված իշխանությունն ի վիճակի չէ սպասարկել հայկական շահը, 24 TV-ի «Մերձքաղաքական զրույց» հաղորդման շրջանակում օրենսդիր մարմնի, ինչպես նաև գործող իշխանությունների աշխատանքի վերաբերյալ իր գնահատականն է հայտնել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը իշխանություններից Հայաստանի քաղաքացիների հիասթափության և հայրենիքից մեծածավալ արտագաղթի հիմնական պատճառ է համարել անվտանգության երկարաժամկետ երաշխիքների բացակայությունը։
«2021 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, պաշտոնական տվյալներով, ունեցել ենք 102 000 արտագաղթած Հայաստանից։ 9 ամիսն է դեռևս ամփոփված։ Համոզված եմ, որ երբ ամփոփվի ևս 3 ամիսը, այս թիվը շատ ավելի մեծ է լինելու։ Այդքան մարդիկ ինչո՞ւ են գնացել Հայաստանից։ Կարծես թե՝ իշխանությունները մշտապես ասում են, որ տնտեսության վիճակը լավ է, երկիրը զարգանում է, բացվում են նոր աշխատատեղեր, անգամ ասում են, որ աշխատողների պահանջ կա, բայց աշխատողներ չկան, իսկ մարդիկ գնում են։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ։ Որովհետև մարդիկ չունեն անվտանգության երկարաժամկետ երաշխիքներ։ Ես դա մեծ ցավով եմ ասում», - նշել է Արթուր Վանեցյանը։
Պատերազմից հետո խոստացված «խաղաղության դարաշրջանի» փոխարեն գործող իշխանությունների օրոք, Արթուր Վանեցյանի խոսքով, շարունակվում են մեր նկատմամբ ագրեսիան, սպառնալիքները, մարտահրավերները, կորուստները։
«Տեսնում ենք, որ ադրբեջանցիները անպատիժ գործում են ՀՀ տարբեր սահմանամերձ գյուղերում։ Պաշտոնական տվյալներով՝ ադրբեջանական զինուժն այսօր 41 քառակուսի կիլոմետրով մտած է ՀՀ տարածք։ Պատերազմից հետո, երբ Նիկոլ Փաշինյանը խոստանում էր «խաղաղության դարաշրջան» բացել, սուտ էր, բացառապես ընտրություններին ձայներ հավաքելու նպատակ էր հետապնդում։ Պատերազմից հետո «խաղաղության դարաշրջանի» փոխարեն ստացանք ավելի ծանր վիճակ․ նոր գերիներ, նոր սպանված զինվորականներ, քաղաքացիական անձինք, սպառնալիքներ, որ կմտնենք, կգրավենք, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը» կբացենք։ Սիսիանի վերջին դեպքերը, Վարդենիսի դեպքերը․․․ Մարդիկ իրենց տներում չեն կարողանում հանգիստ քնել, որովհետև անօդաչու թռչող սարքերը գալիս են և կախվում են մարդկանց գլխին», - ասել է Արթուր Վանեցյանը։
Ստեղծված իրավիճակում, նրա համոզմամբ, հասարակությունը պետք է առաջնորդվի ոչ թե զգացմունքային գնահատականներով, այլ այն առաջնահերթությամբ, թե ո՛ր քաղաքական ուժը կամ գործիչը կարող է լուծել երկրի առջև ծառացած խնդիրները։
«Օրերս մի հարցազրույց եմ տվել, որը քննարկման առարկա դարձավ։ Լրագրողն ինձ ասաց՝ համաձայն եմ, որ այդպես է, որ այս իշխանություններին չեն սիրում։ Կարո՞ղ է՝ ընդդիմության առաջնորդների մեջ է հարցը, չեն սիրում նրանց։ Ասացի՝ կարող է և չեն սիրում ընդդիմության առաջնորդներին, բայց սիրել-չսիրելու կատեգորիա այստեղ չպետք է լինի, դա չպետք է դիտարկենք։ Պետք է հասկանանք՝ ով կարող է էֆեկտիվ լուծել այն խնդիրները, որոնք ծառացած են մեր հայրենիքի առջև», - ընդգծել է Արթուր Վանեցյանը։

Артур Ванецян: Вместо того чтобы рассматривать вопрос «любят или не любят» лидеров оппозиции, мы должны понять, кто может решить вставшие перед Родиной проблемы
24/01/2022 18:17
Национальное Собрание восьмого созыва это обычный созыв Национального Собрания: это первый сформированный парламент после позорного акта о капитуляции. Какими бы важными ни были законодательные инициативы о посадке деревьев, нам нужно решить одну проблему – гарантировать долгосрочную безопасность нашей страны, нашей Родины – Армении и Арцаха. И мы видим, что проигравшая власть не в состоянии обслуживать интересы Армении, заявил руководитель парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян в эфире передачи «Околополитическая беседа» 24 TV, оценивая деятельность законодательного и исполнительного органов.
Руководитель фракции «Честь имею» считает основной причиной разочарования общества во властях страны и миграции из Армении отсутствие долгосрочных гарантий безопасности.
«По официальным данным, в январе-сентябре 2021 года, из Армении уехали 102 000 человек. Пока обобщены итоги 9 месяцев. Уверен, что после обобщения еще 3 месяцев,  эта цифра будет больше. Почему столько людей уехало из Армении? Ведь власти постоянно говорили, что экономика в хорошем состоянии, страна развивается, заявляли даже, что есть спрос рабочую силу, но работников нет, а люди тем временем уезжают. Возникает вопрос, почему? Потому что у людей нет долгосрочных гарантий безопасности», - сказал Артур Ванецян.
По словам Артура Ванецяна, вместо обещанной после войны действующими властями «эпохи мира», агрессия против Армении, потери продолжаются, а угрозы и вызовы – остаются.
«Мы видим, что азербайджанцы безнаказанно орудуют в приграничных селах Армении. По официальным данным, сегодня азербайджанские ВС вторглись на территорию Республики Армения на 41 квадратный километр. Мы видели, что после войны обещание Пашиняна открыть эпоху мира было ложью, он преследовал исключительно одну цель –  получить голоса на выборах. После войны вместо эпохи мира мы получили более тяжелую ситуацию: новые пленные, новые убитые военные, мирные жители, угрозы: захватим, откроем «Зангезурский коридор». Последние инциденты в Сисиане, случаи в Варденисе… Люди не могут спокойно спать в своих домах, потому что беспилотники прилетают и зависают у них над головами», - сказал Артур Ванецян.
В создавшейся ситуации, по его убеждению, общество должно руководствоваться не эмоциональными оценками, а тем приоритетом, какая политическая сила или деятель могут решить вставшие перед страной угрозы.
«На днях я дал интервью, которое стало предметом обсуждений. Журналист сказал мне, что согласен с тем, что этих властей не любят. Может вопрос в лидерах оппозиции, в том, что их не любят? Я ответил, возможно, лидеров оппозиции не любят, но здесь не должно быть категории «любят или не любят», нужно рассматривать не это. Мы должны понять, кто может эффективно решить те проблемы, которые стоят перед нашей Родиной», - подчеркнул Артур Ванецян.