«Ժողովուրդ». ՔՊ պատգամավորները հրաժարվում են Խաչատուրյանի մասին կարծիք հայտնել. Տպավորություն է՝ առանց Փաշինյանին հակաճառելու համաձայնել են նրա թեկնածությունը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վերնախավը գոհ է իր իսկ նախագահի թեկնածու Վահագան Խաչատուրյանին առաջադրելու որոշումից: Կուսակցության ներկայացուցիչները «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում գոհունակությամբ նշեցին, որ կարողացել են բոլորի համար քիչ թե շատ ընդունելի ու ընկալելի թեկնածու առաջադրել: Ի տարբերություն ՔՊ կուսակցության՝ խորհրդարանական համանուն խմբակցության անդամները, սակայն, մեծամասամբ հրաժարվում են Խաչատուրյանի մասին կարծիք հայտնել:
Երկու օր անընդմեջ «Ժողովուրդ» օրաթերթը ջանքեր գործադրեց՝ իմանալու ՔՊ-ական պատգամավորների կարծիքը հանրապետության ապագա նախագահի մասին, բայց ապարդյուն: Իշխող խմբակցության անդամներն ամենատարբեր պատճառաբանություններով ՀԱԿ արդեն նախկին անդամի մասին ո՛չ լավը, ո՛չ էլ վատն ասել չեն ցանկանում: Տպավորություն է, թե ՔՊ-ականներն այդքան էլ համաձայն չեն նրա թեկնածությանը, պարզապես սուսուփուս, առանց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հակաճառելու համաձայնել ու առաջադրել են նրա թեկնածությունը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ կուսակցության վարչության կազմը որպես վարչապետի թեկնածու քննարկել է նաև վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, նախագահի պաշտոնակատար Ալեն Սիմոնյանի, ինչպես նաև մի քանի կանանց թեկնածությունը: Սակայն ՔՊ խմբակցությունը ոչնչից տեղյակ չի եղել. վերջում հայտնել են կայացված որոշման մասին: Ի դեպ, նախագահի պաշտոնի համար դիտարկվող կանայք եղել են թե՛ իշխանության ներսից, թե՛ ՔՊ-ի հետ կապ չունեցող անձինք: Հավելենք, որ նախագիծն արդեն մուտք է արվել խորհրդարան, սակայն քննարկման օրը դեռ հայտնի չէ: Սահմանադրությանը հղում անելով՝ նշենք, որ այն կքննարկվի փետրվարի 25-ից մարտի 5-ն ընկած հատվածում»։

«Жоховурд»: Депутаты фракции «Гражданский договор» избегают высказывать мнение о Ваагне Хачатуряне
Газета «Жоховурд» пишет, что верхушка правящей партии «Гражданский договор» довольна выдвижением кандидатуры Ваагна Хачатуряна на пост президента. В беседе с изданием они с удовлетворением отметили, что смогли выдвинуть более или менее приемлемого и воспринимаемого всеми кандидата. Однако, в отличие от партии «Гражданский договор», члены одноименной парламентской фракции в большинстве отказываются высказывать мнение о Хачатуряне.
Два дня подряд газета «Жоховурд» пыталась выяснить мнение депутатов фракции «Гражданский договор» о будущем президенте республики, но тщетно.
Члены правящей фракции по разным причинам не хотят говорить ни хорошего, ни плохого о бывшем члене АНК. Создается впечатление, что депутаты «Гражданского договора» не совсем согласны с его кандидатурой, просто молча, не возражая Николу Пашиняну, согласились и выдвинули его кандидатуру.
«Нам стало известно, что в правлении партии обсуждались также кандидатуры руководителя аппарата премьер-министра Араика Арутюняна, и.о. президента Алена Симоняна, а также нескольких женщин. Однако фракция «Граждански договор» не была в курсе: о принятом решении им сообщили в конце. Кстати, рассматриваемые на пост президента кандидаты-женщины были как представители власти, так и лица, не имеющие никакого отношения к «Гражданскому договору». Добавим, что проект уже внесен в парламент, однако дата обсуждения пока неизвестна. Отметим, что согласно Конституции, он будет обсуждаться в период с 25 февраля по 5 марта», - пишет газета.