Խաղաղարարության ադրբեջանական կոչերը չունեն ազնիվ մղումներ, կեղծ են և շղարշ են արտաքին աշխարհի համար. Արման Թաթոյան
14/02/2022 15:33
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպել է Երևանի պետական համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետի դասախոսների և ուսանողների հետ։
Օմբուդսմանը հանդիպմանն անդրադարձել է պատերազմից հետո ադրբեջանական իշխանությունների շարունակվող ատելության ու թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությանը, որը, ըստ Արման Թաթոյանի, ունի 2 հենասյուն՝ էթնիկ ու կրոնական:
Նա նշել է, որ այդ քաղաքականությունը ոչ միայն ու ոչ այնքան հռետորաբանություն է, որքան տարիներով կենսագործվող իրական քաղաքականություն (կրթություն, մշակույթ, սպորտ և այլն): Ուստի, ճիշտ չէ խոսել միայն հռետորաբանությունից:
Հենց այս քաղաքականությունն է պատերազմից առաջ, պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո Հայաստանում ու Արցախում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ պատերազմական հանցանքների ու տարբեր դաժանությունների իրական աղբյուրը:
«Ատելությունն ու թշնամանքի քարոզը ադրբեջանական իշխանությունների համար քաղաքական կյանքի աղբյուր է, ներքին խնդիրներից սեփական ժողովրդին շեղելու միջոց. այն չի նվազել ու չի նվազելու: Կրոնական հիմքով ատելությունը ձեռք է բերում նոր խիստ վտանգավոր զարգացումներ` հայ ժողովրդին բացարձակ անհիմն մեղադրելով իսլամաֆոբիայի մեջ: Սա էլ իր հետ բերում է եկեղեցիներ ոչնչացնելու, դրանց հայկական պատկանելիությունը ջնջելու, հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների նոր դրսևորումներ», - մանրամասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նա նշել է, որ վերջերս հրապարակած զեկույցում պատմական փաստերով ցույց է տրված Հայ եկեղեցու, մեր ժողովրդի իրական հարգանքը իսլամի նկատմամբ:
Արման Թաթոյանը հավելել է, որ ադրբեջանական ատելության քաղաքականությունը թշնամանքի մեջ է պահում երկու ժողովուրդներին ողջ աշխարհում, և այն վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար, որտեղ ապրում են հայեր ու ադրբեջանցիներ:
«Խաղաղարարության ադրբեջանական կոչերը չունեն ազնիվ մղումներ, կեղծ են և շղարշ են արտաքին աշխարհի համար: Խաղաղությունը մեզ համար բարձրագույն արժեք է, թշնամանքն ընդունելի չէ, բայց մի կողմի իրավունքների հաշվին իրական խաղաղություն չի լինում, խաղաղություն չի նշանակում ատելություն: Ուստի, չպետք է մոռանանք այս ամենի մասին. մեզ պետք են մեր իրավունքների պաշտպանության իրական երաշխիքներ», - հավելել է Հայաստանի Օմբուդսմանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետին պատերազմի ընթացքում և հետո մասնագիտական անփոխարինելի աջակցության համար ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքներին։

Азербайджанские призывы к миру не имеют честных стремлений, лживы и являются завесой для внешнего мира – Арман Татоян
14/02/2022 16:33
Защитник прав человека Армении Арман Татоян встретился сегодня с преподавателями и студентами факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ).
В ходе встречи омбудсмен обратился к продолжающейся на государственном уровне после войны политике руководства Азербайджана по пропаганде ненависти и вражды властей Азербайджана, которая основана на двух столпах – этнической и религиозной.
Он отметил, что это не только и не столько риторика, сколько реализуемая годами реальная политика (образование, культура, спорт и т.д.). Посему говорить только о риторике неправильно.
Именно эта политика является реальным источником нарушений прав человека азербайджанскими вооруженными силами в Армении и Арцахе до войны, во время войны и после нее, в том числе военные преступления и различные зверства.
«Пропаганда ненависти и вражды – источник политической жизни для азербайджанских властей, способ отвлечь внимание собственного народа от внутренних проблем. Она не уменьшилась и не уменьшится. Ненависть на религиозной почве приобретает новые крайне опасные проявления, армянский народ абсолютно безосновательно обвиняется в исламофобии. А это в свою очередь влечет за собой разрушение церквей, уничтожение их армянской идентичности, новые проявления пыток в отношении армянских пленных», - уточнил Защитник прав человека Армении.
Он отметил, что в последнем опубликованном омбудсменом докладе на исторических фактах продемонстрировано истинное уважение Армянской церкви, армянского народа к исламу.
Арман Татоян добавил, что азербайджанская пропаганда ненависти держит в состоянии вражды два народа во всем мире и она опасна также для тех стран, где живут армяне и азербайджанцы.
«Азербайджанские призывы к миру не имеют честных стремлений, они лживы и являются завесой для внешнего мира. Мир для нас высшая ценность, вражда неприемлема, но настоящего мира за счет прав одной стороны не бывает, мир не означает ненависти. Поэтому мы не должны забывать обо всем этом. Нам нужны реальные гарантии защиты наших прав», - отметил Арман Татоян.
Он поблагодарил факультет востоковедения ЕГУ за незаменимую оказанную во время и после войны профессиональную поддержку деятельности Защитника прав человека.