Լավ լուրեր Եվրոպական խորհրդարանից. Արմեն Աշոտյան (Տեսանյութ)
Քիչ առաջ Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության» 2021 թվականի զեկույցը, որում կան Արցախյան հակամարտությանը վերաբերող դրույթներ, այդ մասին հայտնել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նա մանրամասներ է ներկայացրել.
Հոդված 42-ում, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանը ճանաչում է Արցախյան խնդրի կարգավորման միայն մեկ ձևաչափ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, և շեշտում է կարգավորման 3 հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Նման կարևոր ձևակերպում միջազգային լուրջ ատյաններում գրեթե մեկ տարի չէր եղել:
Ընդգծվել է նաեւ պատերազմից հետո մնացած ռազմագերիների վերադարձի համար ճնշումներ գործադրելու հարցը։
Իշխանությունը որևէ կապ չունի այս դիվանագիտական հաջողության հետ, դա բացառապես անհատների և քաղաքական թիմերի շնորհիվ է, նախևառաջ՝ Դավիթ Շահնազարյանի և Հանրապետականի, ինչպես նաև «Հայ Դատի» եվրոպական գրասենյակի եւ Նաիրա Զոհրաբյանի գործունեության շնորհիվ:
Չնայած ադրբեջանական հսկայական ջանքերին (դեսպանի համապատասխան նամակները մեր ձեռքի տակ են), մեզ հաջողվեց կատարել այս աշխատանքը:
Շնորհակալություն ենք հայտնում Եվրոպական խորհրդարանի մեր գործընկերներին իրենց ազնիվ ու արդար կեցվածքի համար:
Հ.Գ. Անհատները, անխոս, կարող են մեծ գործեր անել, սակայն, ավաղ, նրանց մեջքին չկա պետություն, որովհետև մեր պետությունը դեռևս ներկայացնում են անհայրենիք և անբարո իշխանությունները:

Хорошие новости из Европейского парламента – Армен Ашотян
Немногим ранее Европейский парламент утвердил доклад 2021 г. «Об общей безопасности и оборонной политике ЕС», в котором есть положения о карабахском конфликте, сообщил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Он представил подробности.
«В статье 42, в частности, Европейский парламент признает только один формат урегулирования вопроса Арцаха – Минскую группу ОБСЕ, и отмечает три основных принципа урегулирования – в том числе право народа Арцаха на самоопределение.
Такой важной формулировки в международных серьезных инстанциях не было уже почти год.
Подчеркнут также вопрос оказания давления для возвращения военнопленных, которые  остались после войны.
Власти не имеют никакого отношения к этому дипломатическому успеху, это достигнуто исключительно благодаря усилиям отдельных политических деятелей и команд, прежде всего, деятельности Давида Шахназаряна и Республиканской партии, а также европейского офиса АРФД и Наиры Зограбян.
Несмотря на огромные азербайджанские усилия (соответствующие письма послам у нас под рукой), нам удалось сделать эту работу.
Выражаю благодарность нашим партнерам в Европейском парламенте за честную и справедливую позицию», - заявил Армен Ашотян.
«P.S. Отдельные деятели, безусловно, могут сделать большое дело, однако, к сожалению, за ними не стоит государство, потому  что наше государство пока представляют безродная и аморальная власть», - отметил Армен Ашотян.