Հայաստանում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» տարբերակի «BA.2» ենթատարբերակը. այն կարող է ունենալ հիվանդության ավելի ծանր ընթացք
Հայաստանում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» տարբերակի «BA.2» ենթատարբերակը. այս մասին հաղորդում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի` ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի հետ համատեղ իրականացրած սեքվենավորման (ՊՇՌ դրական նմուշների) արդյունքները ցույց են տվել, որ ներկայումս Հայաստանում շրջանառում է նաև COVID-19 «Օմիկրոն» տարբերակը (շտամը), այդ թվում՝ «Օմիկրոն» տարբերակի «BA.2» ենթատարբերակը։
Գիտնականների կարծիքով` «BA.2»-ն ավելի վարակիչ է, քան նախորդ ենթատարբերակը, և համաձայն մի շարք հետազոտությունների՝ կարող է ունենալ հիվանդության ավելի ծանր ընթացք», - ասված է ԱՆ հաղորդագրությունում։

В Армении обнаружен подтип BA.2 омикрон-штамма коронавируса
В Армении обнаружена разновидность варианта штамма коронавируса «Омикрон» BA.2, сообщает министерство здравоохранения Армении.
«Результаты проведенного Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний совместно с Институтом молекулярной биологии Национальной академии наук Армении и Российско-Армянским (Славянским) университетом секвенирования (положительных образцов ПСР-теста) показали, что в Армении циркулирует также штамм COVID-19 "Омикрон", в том числе и его подтип BA.2.
По мнению ученых, BA.2 считается более заразным, чем прежний подтип. Согласно нескольким исследованиям, он может вызвать более тяжелое течение заболевания», - говорится в сообщении Минздрава.