«Հրապարակ». Հայ-թուրքական բանակցությունների մասին իշխող խմբակցությունում չեն քննարկում. տաբու է դրված
23/02/2022 09:51
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Փետրվարի 23-25-ը ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը կլինի Վիեննայում։ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի շրջանակում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների` Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի երկրորդ հանդիպումը նշանակված է Վիեննայում՝ փետրվարի 24-ին։ Սպասվելիք հանդիպման և օրակարգային հարցերի մասին «Քաղպայմանագրում» զրո ինֆորմացիայի են տիրապետում։
Խմբակցության մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, հանդիպումներից ո՛չ առաջ, ո՛չ հետո խմբակցությունում այդ հարցերը չեն քննարկում, չեն հետաքրքրվում, քանի որ այդ թեմայի վրա տաբու է դրված։ Ռուբեն Ռուբինյանը, ըստ մեր աղբյուրի, հաճախակի լինում է Նիկոլ Փաշինյանի մոտ՝ կառավարական առանձնատանը, և նրանից ցուցումներ ստանում։
Նշենք, որ Երևանն ու Անկարան 2021 թվականի դեկտեմբերին հայտարարեցին, որ պատրաստ են հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված հստակ քայլեր ձեռնարկել, և երկուստեք հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակեցին։ Հայ–թուրքական բանագնացների առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ հունվարի 14-ին, Մոսկվայում։ ՔՊ-ում, սակայն, որոշակի անհանգստություններ կան ռուս-ուկրաինական վերջին դեպքերով պայմանավորված։ Չեն բացառում, որ Թուրքիան այսուհետ ավելի ագրեսիվ քաղաքականություն կվարի»։

«Грапарак»: В правящей фракции «Гражданский договор» не обсуждают армяно-турецкие переговоры, на эту тему наложено табу
23/02/2022 11:23
Газета «Грапарак» пишет, что вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян 23-25 февраля будет находиться в Вене. Вторая встреча специальных представителей Армении и Турции, Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча пройдет в Вене, 24 февраля.
«В правящей фракции «Гражданский договор» абсолютно не владеют информацией о встрече и вопросах повестки.
Как передают наши источники во фракции, ни до встречи, ни после встречи эти не  обсуждают и интересуются  этими вопросами, поскольку на эту тему наложено табу. По нашим сведениям, Рубен Рубинян часто бывает у Никола Пашиняна на правительственной даче и получает указания от него.
Отметим, что Ереван и Анкара в декабре 2021 года заявили, что готовы предпринять конкретные шаги, направленные на нормализацию отношений и назначили специальных представителей. Первая встреча спецпредставителей состоялась 14 января в Москве. В «Гражданском договоре» однако есть обеспокоенность в связи с последними российско-украинскими событиями. Не исключают, что Турция отныне будет проводить более агрессивную политику», - пишет газета.