Արցախից տեղահանված ընտանիքը տուն է կառուցել և հաստատվել Վայոց ձորում
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցությամբ իրականացվող՝ բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում, 2021 թվականի ընթացքում աջակցություն է ստացել 87 ընտանիք, որից 15-ը Արցախից տեղահանված ընտանիքներ են: Գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարները այցելել են Վայոց Ձորի մարզի Աղնջաձոր գյուղ՝ Արցախից տեղահանված Հարությունյանների նորակառույց տուն:
Երեք տասնամյակ առաջ Հարությունյաններն այս գյուղում փորձել են կառուցել իրենց երազանքների տունը, սակայն ֆինանսական անբավարար միջոցներն ու հանգամանքները փոխել են ընտանիքի ծրագրերը: Մի քանի տարի տևած շինարարությունը կիսատ թողնելով՝ Մկրտիչն իր ընտանիքով մշտական բնակության է տեղափոխվել Արցախի Քաշաթաղի շրջան: Կյանքը բարեհաճ չի եղել նաև այդտեղ: Երբ սկսվել է պատերազմը, Մկրտիչը որդիների հետ մեկնել է առաջնագիծ, իսկ կանայք և երեխաները տեղափոխվել են անվտանգ վայր՝ Աղնջաձոր գյուղում գտնվող հին կիսակառույց:
Պատերազմի ավարտից հետո, Հարությունյանների որդիներից ավագն իր ընտանիքով մնացել է Արցախում, մյուսները վերադարձել են Վայոց Ձոր և գործընկեր կազմակերպությունների աջակցությամբ, շարունակել տարիների կիսատ գործը՝ կիսակառույցի շինարարությունը:
«Մեր տարիների քրտնաջան աշխատանքով ստեղծածը պատերազմի պատճառով կորցրեցինք ու «կոտրած տաշտակին» վերադարձանք: Առանց օգնության շինարարությունն ավարտել ու նորմալ պայմաններում ապրել չէինք կարողանա: Չգիտեմ՝ հաջողություն ասեմ, թե ինչ, որ կարողացանք ստանալ ձեր աջակցությունը: Այսօր այտեղ ապրում ենք ութ հոգով, կարելի է ասել՝ երեք ընտանիքով. ես ու կինս, որդուս ընտանիքը, դստերս ընտանիքը: Հիմա, կարծես թե, պատրաստ ենք նոր սկզբին: Մեր երախտագիտությունն անսահման է», -ասել է ընտանիքի հայրը՝ Մկրտիչը:
«Այս ծրագրի իրականացման ամբողջ ընթացքում հանդիպել ենք տարբեր ընտանիքների, որոնց անցած կյանքի ճանապարհը լի է եղել փորձություններով: Եկել եմ այն համոզման, որ եթե մարդիկ առաջնորդվեն միայն իրատեսությամբ՝ շատ խնդիրներ հնարավոր չի լինի հաղթահարել: Եթե մարդիկ չիմանան, որ գիշերվան հաջորդելու է լուսաբացը՝ ամեն ինչ տխուր կլինի: Լավատեսությունը շատ կարևոր է: Դա նպաստում է նրան, որ մարդու կամքն ամրանա: Ուրախ եմ տեսնել, որ բոլոր առումներով բարդ տարիներ հաղթահարած ընտանիքներն սկսել են աստիճանաբար վերադառնալ կյանքի բնականոն հուն»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ծանր փորձություն է բաժին ընկել այս ընտանիքներին. կորցնել ամեն ինչ, ամեն բան սկսել նույն՝ 25 տարի առաջ թողած կետից հեշտ չէ, սակայն ուրախալի է տեսնել, որ այս ընտանիքների մեջ չի պակասում ավյունը, և հիասթափությունը թևաթափ չի անում այս մարդկանց: Մեզ մնում է իրենց կողքին լինել և մեր հնարավորությունների սահմանում օգնել՝ ոտքի կանգնել»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Ավելի քան տասը տարի բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող կողմերը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը», ցանկալի արդյունք են արձանագրում հանրապետության տարբեր մարզերում: Տարիների գործընկերները կարևոր են համարում ծրագրի ոչ միայն տեսանելի, այլև ընտանիքների վրա՝ դրա հոգեբանական ազդեցության արդյունքը:
«Մոբիլնիյե Տելեսիստեմի» ՀԲԸ-ն (ՄՏՍ) Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում հեռահաղորդակցության խոշորագույն օպերատոր է: Դուստր ձեռնարկությունների հետ միասին կազմակերպությունը սպասարկում է 86.5 միլիոն բաժանորդի Ռուսաստանում, Հայաստանում և Բելառուսում: 2000թ-ի հունիսից «ՄՏՍ»-ի բաժնետոմսերը գնանշված են Նյու Յորքի բորսայում MBT ծածկագրի տակ: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mtsgsm.com
Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» բարեգործական հասարակական կազմակերպություն է, որն աջակցում է Հայաստանի և Արցախի հանրապետություններում ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներին կառուցել և վերանորոգել պարզ, հարմարավետ և մատչելի տներ՝ տալով նրանց երկարաժամկետ, անտոկոս փոխառություններ, ինչպես նաև իրականացնում է տնազոhւրկների շահերի պաշտպանություն՝ դարձնելով այն խղճի հարց և գործելու մղում։ Ամենամսյա ետվճարներից կազմվում է շրջանառու ֆոնդ և օգտագործվում այլ ընտանիքներին աջակցելու նպատակով՝ այսպիսով դառնալով համայնքային զարգացման կայուն ֆինանսական հիմք։ Առ այսօր կազմակերպությունն աջակցել է մոտ 1300 ընտանիքների: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել՝ www.fcharmenia.org կամ գրել [email protected] էլ հասցեին:

In 2021, 87 families, of which 15 displaced from Artsakh, have been assisted through the housing project implemented by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia. The partner organizations visited the Harutyounyans from Aghnjadzor village in Vayots Dzor region.
Three decades ago, the Harutyunyan tried to build their dream home in this village; however, the lack of financial means and the circumstances changed their plans. Leaving the construction that had lasted several years, Mkrtich, together with his family, moved to live in Kashatagh community of Artsakh permanently. Life wasn't favorable there, either. When war broke out, Mkrtich, together with his sons, left for frontline, whereas the women and children moved to a safe place; that is, the old half-built house in Aghnjadzor village of Vayots Dzor region.
After the war, the elder of the Harutyunyans' sons stayed in Artsakh, the others returned to Vayots Dzor region and continued the construction of the left semi-constructed house thanks to the support of partner organizations.
“We have lost everything created through hard work of many years and had to start everything anew. Weren't the support, we would not be able to complete the construction and live in adequate housing conditions. I don't know even what name to give to your support, may be luck, or I don't know what else. Today there are eight of us in this house, three families, my wife and I, my son with his family, and my daughter with her family. Now, it seems, we are ready for a new start. Our gratefulness is endless,” said Mkrtich.
“In the course of implementing this program we have met families, whose life path has been filled with hardships. And I can say that problems would be unsolvable if those people showed solely realistic attitudes to their problems. If you do not know that there is dawn to replace night, everything gets hopeless. Optimism is fundamental. It makes the human will stronger. I am happy to see families who have had tough time over years are gradually getting back on track of a normal life,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“These families had to subdue many hardships; they have lost everything. It's not easy to start everything from the same point left 25 years ago; however, it's gratifying to see that these families do not lack enthusiasm, and that disappointment does not discourage them. All we have to do is to be next to them and give them a hand-up within the bounds of our possibilities,” said Ashot Yeghiazaryan, the Fuller Center for Housing Armenia President.
Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, partners of over a decade, achieve the set goals in different regions of Armenia. The partners of many years give significance not only to the visible results of the project, but also to the psychological one.
Mobile TeleSystems PJSC ("MTS") is the leading telecommunications group in Russia and the CIS, offering mobile and fixed voice, broadband, pay TV as well as content and entertainment services in one of the world's fastest growing regions. Including its subsidiaries, the Group services over 86.5 million mobile subscribers in Russia, Armenia and Belarus. Since June Y2000, MTS' Level 3 ADRs have been listed on the New York Stock Exchange (ticker symbol MBT). Additional information about the MTS Group can be found at: www.mtsgsm.com
Fuller Center for Housing Armenia is a non-governmental, charitable organization that supports community development in the Republics of Armenia and Artsakh by assisting in building and renovating simple, decent and affordable homes, as well as advocating the right to a decent shelter as a matter of conscience and action. FCHA provides long-term, interest-free loans to low-income families. The monthly repayments flow into a Revolving Fund, which is used to help more families, thereby providing a financial foundation for sustainable development. Since 2008 the Fuller Center for Housing Armenia has assisted about 1300 families. For more information, please visit www.fcharmenia.org or email us at fcarmenia@fcharmenia.org