«Փաստ». Իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ ռուս-արևմտյան բախման շուրջ տեսակետ չարտահայտեն. Քաղտեխնոլոգ
05/03/2022 09:54
«Փաստ» թերթը գրում է. «ԱԺ-կառավարություն վերջին հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը ընդդիմադիր պատգամավորներից մեկի բարձրացրած լուրջ մտահոգությանը հերթական անգամ արձագանքեց իրեն բնորոշ ոճով ու արդյունքում խորհրդարանում նորից խժդժություն սադրեց։
«Փաստի» հետ զրույցում քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանն ասում է, որ սա վախերի արդյունք է: Ի մասնավորի, բացի բուն թեմայից ունեցած վախերից, իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ ռուս-արևմտյան բախման շուրջ տեսակետ չարտահայտեն: «Այն, ինչ չորեքշաբթի օրը եղավ ԱԺ-ում, արվեց հենց դրա համար: Հենց դա էր մանիպուլյացիան: Նիկոլ Փաշինյանի այդ պոռթկումը, այդ թատերական ներկայացումն իր պատճառն ուներ: Նա հասկանում էր, որ հարցուպատասխանի ժամանակ գոնե ինչ-որ մի հայտարարություն պետք է անի այդ հակամարտության շուրջ ՀՀ իշխանությունների մոտեցման մասին: Մինչդեռ ամեն ինչ արեց, որ թեման տապալվի, ձևաչափը ևս, ու ինքն էլի հարցից «թռնի»», - ասաց Հակոբյանը:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, այս շոուից հետո իշխանության ամենավերին «էշելոնից» քպական որոշ պատգամավորների հանձնարարություն է իջեցվել՝ շարունակել սադրանքներն ու «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունների հատկապես այն պատգամավորներին, որոնք առավել կոպիտ են հակադարձել Փաշինյանին, վերցնել խոշորացույցի տակ և հնարավոր հարմար առիթի դեպքում նրանց հետ բախումներ հրահրել։ Մեր խորհրդարանական աղբյուրը փոխանցել է նաև, որ այս մասին ընդդիմադիրներին տեղեկություն է հասել, և նրանք, ըստ էության, պատրաստ են եղել նմանօրինակ սադրանքներին արժանիորեն հակադարձելու համար»։

«Паст»: Власти делают все возможное, чтобы не высказывать мнения о столкновении между Россией и Западом
05/03/2022 12:07
Газета «Паст» пишет, что во время последнего парламентского часа Никол Пашинян в очередной раз отреагировал на озвученную одним из оппозиционных депутатов серьезную обеспокоенность в присущем ему стиле и снова устроил в парламенте дебош.
В беседе с изданием политтехнолог Виген Акопян отметил, что подобное поведение является результатом страха. В частности, кроме того, что власти бояться самой этой темы, они также делают все возможное, чтобы не высказывать мнения о столкновении между Россией и Западом. «То, что произошло в среду в парламенте, было сделано именно для этого. Это была именно манипуляция. Этот приступ Никола Пашиняна, это театральное шоу имеет свои причины. Он понимает, что во время вопросов и ответов в парламенте должен сделать хоть с какое-то заявление о подходе властей Армении к этому конфликту. Между тем, все было сделано для того, чтобы эта тема была провалена, формат также, а он ушел бы от ответа», - сказал Виген Акопян.
«По нашим сведениям, после этого шоу из самого высшего «эшелона» власти депутатам было спущено распоряжение – продолжать провокации и внимательно следить особенно за теми депутатами фракций «Армения» и «Честь имею», которые дали жесткий отпор Пашиняну, и спровоцировать с ними столкновения при любом удобном поводе. Наш источник в парламенте передал также, что оппозиционеры узнали об этом и, по сути, были готовы  оказать достойное противостояние таким провокациям», - пишет газета.