«Հրապարակ». Ընդդիմությունը որոշել է Խաչատուրյանի երդմնակալության նիստը բոյկոտել,  իշխանությունն ամեն բան անում է նախագահի պաշտոնի ստանձնումը հանդիսավոր դարձնելու համար
08/03/2022 09:26
«Հրապարակ». Ընդդիմությունը որոշել է Խաչատուրյանի երդմնակալության նիստը բոյկոտել, իշխանությունն ամեն բան անում է նախագահի պաշտոնի ստանձնումը հանդիսավոր դարձնելու համար
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ազգային ժողովի կողմից ՀՀ նախագահ ընտրված Վահագն Խաչատուրյանի երդմնակալությունը կկայանա մարտի 13-ին։ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը կանցկացվի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողության համար համալիրում, մեր տեղեկություններով, մի քանի օր է նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում: Նախագահի պաշտոնում Խաչատուրյանի թեկնածությունը, հիշեցնենք, առաջադրել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։ Նա երկրորդ փորձից նախագահ ընտրվեց մարտի 3-ին, ընդդիմությունը բոյկոտեց գործընթացը։ Հանրապետության նախագահը պաշտոնը ստանձնում է ԱԺ հատուկ նիստում, որն արտահերթ ընտրության դեպքում գումարվում է նախագահի ընտրվելուց հետո 10-րդ օրը:
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ իշխանությունները հնարավոր ամեն բան անում են նախագահի պաշտոնի ստանձնումը հանդիսավոր դարձնելու համար, որպեսզի այդ պատմական իրադարձությունը «չկորի» օրվա լրահոսի մեջ, ինչպես նախագահի ընտրությունը ստվերվեց օբյեկտներում սեղաններին աղամաններն արգելելու և ռուս-ուկրաինական հակամարտության լուրերի արանքում։ Հրավիրվելու են հասարակական-քաղաքական տարբեր գործիչներ, իսկ երդմնակալությունից հետո հանդիսավոր արարողություն է լինելու նախագահական նստավայրում, որտեղ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես իրականացնող Ալեն Սիմոնյանը ընտանիքի՝ կնոջ և դստեր հետ դիմավորելու է Խաչատուրյանին՝ կնոջ և թոռնիկի հետ։ Ընդդիմադիրները որոշել են երդմնակալության նիստը նույնպես բոյկոտել»։

«Грапарак»: Оппозиция решила бойкотировать церемонию принесения присяги Ваагном Хачатуряном
Инаугурация избранного парламентом президента Армении Ваагна Хачатуряна состоится 13 марта. Национальное Собрание созовет специальное заседание в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, пишет газета «Грапарак».
«По нашим сведениям, уже несколько дней ведутся подготовительные работы для организации церемонии принесения присяги президентом Армении. Напомним, кандидатуру Ваагна Хачатуряна на пост президента выдвинула фракция «Гражданский договор». Он избран президентом со второй попытки, оппозиция бойкотировала этот процесс. Президент республики вступает в должность на специальном заседании Национального Собрания, которое созывается на 10 день после избрания.
Как передают наши источники, власти делают все возможное, чтобы инаугурация президента прошла в торжественной обстановке и это историческое событие не «затерялось» в информационном потоке, как это произошло с избранием президента на фоне российско-украинского конфликта и запрета на солонки в объектах общепита и.
На мероприятие приглашены различные общественно-политические деятели, а после церемонии присяги состоится торжественная церемония в резиденции президента, где исполняющий полномочия президента Ален Симонян вместе с семьей, женой и дочерью, встретит Хачатуряна – с женой и внуком. Оппозиционеры решили бойкотировать также церемонию принесения присяги», - пишет газета.