«Հրապարակ». Հայկ Խանումյանն ավելի է ամրապնդել իր դիրքերը՝ տարբեր պաշտոնների նշանակելով յուրայիններին
11/03/2022 09:35
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած Արցախի ՏԿԵ նախարար Հայկ Խանումյանի անվան հետ կապվող քրեական գործը շարունակում է քննվել, անցած շաբաթ էլ ԱՀ ԱԱԾ-ն հաղորդեց, որ գործի շրջանակում 9 քրեական գործ է հարուցվել, սակայն Խանումյանն ավելի է ամրապնդել իր դիրքերը՝ տարբեր պաշտոնների նշանակելով յուրայիններին։ Փետրվարի 7-ին նա, առանց իրավական հիմքի, ազատել է «Ստեփանակերտի օդանավակայան» փակ բաժնետիրական ընկերության գործադիր տնօրեն Մարատ Հակոբյանին, ով դատական կարգով որոշել է վերականգնվել իր աշխատանքում: Դրանից առաջ էլ ազատել էր «Արցախ-անտառի» տնօրենին: Արցախի մեր աղբյուրներն ասում են, որ Խանումյանի թիկունքը ՀՀ իշխանություններն են՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, որը սորոսական փայատերերի պահանջով է Խանումյանին դրել այդ պաշտոնում:
Հիշեցնենք, որ քրեական գործը վերաբերում է արցախցի տեղահանվածներին, ըստ մեղադրանքի՝ կեղծ տվյալներ ներկայացնելով, Արցախի մի հյուրանոց պետությունից հափշտակել է 19,5 մլն դրամ գումար։ Դա բնակարանից զրկված անձանց համար նախատեսված փոխհատուցումներն են։ Մենք գրել էինք, որ խոսքը «Սոֆիա» հյուրանոցի մասին է, բայց խնդիրը ոչ թե հյուրանոցն է, այլ տեղահանվածների խնդրով զբաղվող ԱՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը, քանի որ նա է իրականացնում վերահսկողությունը և որոշում շահառուների շրջանակը, ոչ մի հյուրանոց չի կարող տվյալներ կեղծել»։

«Грапарак»: Айк Ханумян еще больше укрепил свои позиции, назначая на различные должности своих людей
Несмотря на то, что следствие по уголовному делу, связанному с именем министра территориального управления и инфраструктур Арцаха Айком Ханумяном, продолжается и СНБ Арцаха сообщила на прошлой неделе, что в рамках дела возбуждено 9 уголовных дел, Ханумян еще больше укрепил свои позиции, назначая на различные должности своих людей, пишет газета «Грапарак».
«7 февраля он без правовых оснований уволил исполнительного директора ЗАО «Аэропорт Степанакерта» Марата Акопяна, который решил восстановиться на работе в судебном порядке. До этого освободил от работы директора ГНКО «Арцах-антар».
Как передают наши источники в Арцахе, Ханумяну покровительствуют власти Армении в лице Никола Пашиняна, который назначил Ханумяна на эту должность по требованию соросовских пайщиков.
Напомним, уголовное дело касается выселенных из Арцаха граждан. Согласно обвинению, одна из гостиниц Арцаха, представив фальшивые данные, расхитила у государства 19,5 млн. драмов. Это сумма компенсаций, предусмотренных для лишенных крова жителей. Мы уже писали, что речь идет о гостинице «София», однако проблема не в гостинице, а министерстве территориального развития и инфраструктур, которое занимается проблемами выселенных арцахцев, поскольку именно оно осуществляет контроль и определяет круг бенефициаров, и никакая гостиница не может сфальсифицировать данные», - пишет газета.