«Ժողովուրդ». ՌԴ-ի հանդեպ կիրառված պատժամիջոցների հետևանքով «Թեղուտ» հանքավայրն անորոշ ժամանակով դադարեցնում է իր գործունեությունը
11/03/2022 09:52
«Ժողովուրդ» օրաթերթն ահազանգ է ստացել այն մասին, որ Լոռու մարզում շահագործվող «Թեղուտ» հանքավայրն անորոշ ժամանակով դադարեցնում է իր գործունեությունը:
«Մասնավորապես, ղեկավարությունը նման տեղեկութուն է հայտնել աշխատակիցներին: Պատճառն, ըստ էության, ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունների հետևանքով Ռուսաստանի Դաշնության հանդեպ կիրառված պատժամիջոցներն են: «Ժողովուրդ» օրաթերթը մեկնաբանության համար դիմեց Շնող խոշորացված համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղումաշյանին: Վերջինս հաստատեց մեր ունեցած տեղեկությունները, սակայն ընդգծեց, թե իրենց պաշտոնապես ասվել է, թե չաշխատելը կապված է պլանային վերանորոգման աշխատանքների հետ և տևելու է երկու շաբաթ միայն: Սակայն նկատենք՝ աշխատակիցների շրջանում այլ լուրեր են տարածված:
Ինչպես հայտնի է, դեռ 2019 թվականից սեփականատերերը փոխվել են, և Թեղուտի հանքավայրը ռուսաստանյան «ՎՏԲ» բանկի հսկողության տակ է: Հիշեցնենք՝ «Վալլեքս» ընկերությունների խմբի մեջ էին մտնում Armenian Copper Programme (ACP) (Ալավերդու պղնձամոլիբդենային կոմբինատ) ընկերությունը, «Թեղուտ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, որը շահագործում էր Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը, Արցախի «Բեյզ Մեթլզ» ընկերությունը և այլն։ Այս բոլոր ընկերությունների սեփականատերը մինչև 2018 թվականը Վալերի Մեջլումյանն էր։
2018-ի իշխանափոխությունից հետո ACP-ն և «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն պարտքի դիմաց անցան «ՎՏԲ» բանկի կառավարմանը, քանի որ «Թեղուտը» խոշոր վարկ էր վերցրել «ՎՏԲ»-ից, որպեսզի համաֆինանսավորեր կոմբինատի կառուցումն ու հանքի շահագործման աշխատանքները, և ինչ-որ պահից վարկերի սպասարկումը դժվարացել էր՝ համաշխարհային շուկայում պղնձի գների անկման պատճառով»։

«Жоховурд»: Из-за введенных против РФ санкций работа Техутское месторождение на неопределенное время приостановило работу
11/03/2022 11:31
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что эксплуатируемое в Лорийской области Техутское медно-молибденовое месторождение на неопределенное время приостановило работу.
«В частности, об этом сотрудникам сообщило руководство. Причина, по сути, введенные в результате российско-украинской войны санкции против России. Мы обратились для комментариев к руководителю укрупненной общины Шнох Давиду Гумашяну. Он подтвердил наши сведения, однако подчеркнул, что официально им сказали, что прекращение работ связано с плановым ремонтом и продлится только две недели. Однако отметим, что среди работников муссируются другие сведения.
Как известно, собственники месторождения изменились еще с 2019 года, и Техутское месторождение находится под контролем российского банка «ВТБ». Напомним, в группу компаний «Валекс» входили компания Armenian Copper Programme (ACP) (Алавердский медеплавильный комбинат), закрытое акционерное общество «Техут», которое эксплуатирует Техутское медно-молибденовое месторождение, компания «Бейз Металс»  в Арцахе и другие. Собственником этих компаний до 2018 года был Валерий Меджлумян.
После смены власти в 2018 году ACP и «Техут» перешли под управление банка «ВТБ» из-за задолженности, поскольку «Техут» взял крупный кредит в «ВТБ» для софинансирования строительства комбината и работ по эксплуатации месторождения. С какого-то момента обслуживать кредит стало сложно из-за падения цен на медь на мировом рынке», - пишет газета.