Հայաստանում ԶԼՄ-ների մեծ մասը, այդ թվում հեռուստատեսային, ունեն ընդդիմադիր ուղղվածություն. Նիկոլ Փաշինյան
11/03/2022 13:48
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբեյրոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ԵԱՀԿ-ի միջև համագործակցությունը՝ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումներն արյդունավետ առաջ մղելու նպատակով: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման նպատակով, այդ թվում՝ եվրոպական գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ, իրականացվել են բազմաթիվ բարեփոխումներ և այդ օրակարգը շարունակում է մնալ կառավարության առաջնահերթություններից մեկը:
Վարչապետն ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրականացվող հետևողական քայլերը և նկատել, որ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ինդեքսներում մեր երկիրը գրանցել է զգալի առաջընթաց: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև մամուլի ազատության ոլորտում 2018 թվականից հետո արձանագրված դրական փոփոխությունները և նկատել, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանում ԶԼՄ-ների մեծ մասը, այդ թվում հեռուստատեսային, ունեն ընդդիմադիր ուղղվածություն: Վարչապետը հավելել է, որ մամուլի ազատության ոլորտում բարեփոխումներն իրականացվում են՝ հաշվի առնելով միջազգային պրակտիկան, փորձն ու չափանիշները:
ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբեյրոն նշել է, որ ժողովրդավարության ամրապնդման ոլորտում ՀՀ կառավարության քայլերը ոգևորիչ ու գնահատելի են: Թերեզա Ռիբեյրոն ընդգծել է ԵԱՀԿ-ի և ՀՀ կառավարության միջև խոսքի ազատության ոլորտում արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, այդ թվում՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարում նոր գործիքների ներդրման նպատակով: Տիկին Ռիբեյրոն նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է նպաստել նաև լրագրողների փորձի փոխանակման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման գործընթացին: Ընդգծվել է նաև կառավարության և քաղաքացիական հասարակության սերտ համագործակցության կարևորությունը:

В последние годы большинство СМИ в Армении, в том числе телевизионных, имеют оппозиционную направленность – Никол Пашинян
11/03/2022 16:34
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с представителем ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Терезой Рибейро, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр отметил важность сотрудничества между правительством Республики Армения и ОБСЕ с целью эффективного продвижения демократических реформ в нашей стране. Никол Пашинян отметил, что за последние годы было проведено множество реформ для развития и укрепления демократии в Армении, в том числе в тесном сотрудничестве с европейскими партнерами, и эта повестка дня остается одним из приоритетов правительства.
Премьер-министр подчеркнул последовательные шаги по борьбе с коррупцией, отметив, что наша страна добилась значительного прогресса в индексах авторитетных международных организаций. Глава правительства также отметил важность положительных изменений в сфере свободы прессы с 2018 года, заметив, что в последние годы большинство СМИ в Армении, в том числе телевизионных, имеют оппозиционную направленность. Премьер-министр добавил, что реформы в сфере свободы прессы проводятся с учетом международной практики, опыта и стандартов.
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Тереза Рибейро отметила, что предпринятые правительством Армении шаги по укреплению демократии воодушевляют и достойны высокой оценки. Тереза Рибейро подчеркнула важность эффективного сотрудничества между ОБСЕ и правительством Республики Армения в сфере свободы слова, в том числе в контексте внедрения новых инструментов в борьбе с дезинформацией. Г-жа Рибейро отметила, что ОБСЕ готова содействовать в процессе обмена опытом и развития профессиональных навыков журналистов. Также была подчеркнута важность тесного сотрудничества между правительством и гражданским обществом.