«Հրապարակ». Ի՞նչ առաքելություն ունի հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանն իր երախտագիտությունը «կլասիկ ընդդիմադիր գործիչ», ավելի շուտ՝ իշխանությունների աջակից, ԼՀԿ առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանին հայտնեց նրան վարչապետի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան նշանակելով։
«Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի համաձայն` միջազգային հարաբերություններում որոշակի խնդիրներ լուծելու նպատակով վարչապետը կարող է նշանակել հատուկ հանձնարարություններով դեսպան։ Նախկինում հատուկ հանձնարարություններով դեսպան նշանակում էին ՀՀ նախագահները և ԱԳ նախարարները։
Ի՞նչ առաքելություն ունի հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը, ինչո՞վ է տարբերվում նրա գործունեությունը մյուս դեսպանների գործունեությունից։ Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը կատարում է երկրի վարչապետի (նախագահի, ԱԳ նախարարի) տարբեր էպիզոդիկ հանձնարարություններ։ Սա ավելի շատ ներկայացուցչական պաշտոն է, ստատուս է հաղորդում այն զբաղեցնողին` երկրից դուրս այցելությունների ժամանակ։ Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանները սովորաբար չեն նստում որևէ երկրում, չեն ունենում նստավայր, նստում են ԱԳՆ-ում և կատարում են պետության ղեկավարության կոնկրետ հանձնարարությունները։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան է նաև ԿԲ նախկին նախագահ Արթուր Ջավադյանը, որն այդ պաշտոնում նշանակվել է 2020թ. մարտին։ Նախկինում նման կարգավիճակ են ունեցել Դավիթ Շահնազարյանը, Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լևոն Սարգսյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Ժիրայր Լիպարիտյանը»։

«Грапарак»: Какую миссию выполняет посол по особым поручениям
Никол Пашинян выразил свою признательность «классическому оппозиционному деятелю», а скорее, сподвижнику властей, лидеру партии «Светлая Армения» Эдмону Марукяну, назначив его послом по особым поручениям при премьер-министре, пишет газета «Грапарак».
Согласно статье 16 закона «О дипломатической службе», в целях разрешения определенных проблем в международных отношениях премьер-министр может назначить посла по особым поручениям. В прошлом послов по особым поручениям назначали президенты Республики Армения и министры иностранных дел.
«Какую миссию выполняет посол по особым поручениям? Чем отличается его деятельность от деятельности других послов? Посол по особым поручениям выполняет различные эпизодические поручения премьер-министра (президента, главы МИД). Это  больше представительская должность, которая придает статус занимающему этот пост во время выполнения миссий за пределами страны. Послы по особым поручениям обычно не сидят в других странах, не имеют резиденций, они сидят в МИД и выполняют конкретные поручения руководства страны.
Напомним, послом по особым поручениям является также бывший председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, который был назначен на эту должность в марте 2020 года. В прошлом такой статус имели Давид Шахназарян, брат Сержа Саргсяна Левон Саргсян, Аркадий Гукасян, Жирайр Липаритян», - пишет газета.