Պարենային անվտանգության հետ կապված Հայաստանը որևէ խնդիր չի ունենա, ներմուծումներ առաջիկայում հնարավոր կլինի կատարել Ռուսաստանից. ՊԵԿ նախագահ (Տեսանյութ)
16/03/2022 13:36
Հայաստանը հացահատիկ, շաքարավազ ու ձեթ հիմնականում ներկրում է Ռուսաստանից, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
«Բավական մեծ մասնաբաժին ունի նաև Ուկրաինան ու հիմա Ուկրաինայից հնարավոր չէ ներմուծումները կատարել, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունը որոշակի որոշումներ է կայացրել ու այդ հարցը առաջիկայում կքննարկվի», - նշեց Բադասյանը։
Նրա խոսքով՝ մարդիկ խանութներից չարդարացված մեծ գնումներ են արել, ինչի հետևանքով որոշ խնդիրներ են առաջացել. նույն խնդիրը կա նաև Ռուսաստանում, բայց որոշումները վեջնական արդյունքում բացասական ազդեցություն չեն ունենա Հայաստան ներկրվող ապրանքատեսակների վրա։
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ պարենային անվտանգության հետ կապված Հայաստանը որևէ խնդիր չի ունենա, ներմուծումներ առաջիկայում հնարավոր կլինի կատարել Ռուսաստանից։
«Առաջիկայում որոշումները կընդունվեն կամ որևէ ակտում փոփոխություն կկատարվի», - նշեց Բադասյանը։
Դիտարկմանը, որ Ռուսաստանն էլ, կարծես, արդեն հացահատիկի պաշարի խնդիր ունի, այդ դեպքում ինչպե՞ս են Հայաստան ուղարկելու, ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ ՌԴ-ում կան բավարար պաշարներ, որոնք կարող են ներմուծվել Հայաստան։

У Армении не будет проблем с продовольственной безопасностью: вскоре импорт из России будет возобновлен – Рустам Бадасян
16/03/2022 14:47
Армения импортирует пшеницу, сахарный песок и растительное масло в основном из России, заявил сегодня в парламенте председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян в беседе с журналистами.
«Доля импорта из Украины также довольно большая, но сейчас невозможно импортировать из Украины, а Российская Федерация приняла определенные решения, и в ближайшее время это вопрос будет обсуждаться», - отметил он.
По его словам, люди закупили в магазинах неоправданно большое количество продовольственных товаров, в результате чего возникли некоторые проблемы. Какая же проблема возникла и в России, но по итогам окончательных решений негативного влияния на импортируемые в Армению виды товаров не будет.
Председатель КГД отметил, что у Армении не будет проблем с продовольственной безопасностью, вскоре можно будет импортировать из России.
«В ближайшее время будут приняты решения или внесены изменения в какой-либо акт», - отметил Бадасян.
На замечание, что в России, кажется, уже начались проблемы с запасами пшеницы, как в таком случае пшеница может оправляться в Армению, председатель КГД заявил, что в РФ есть достаточно запасов, которые могут импортироваться в Армению.