«Հրապարակ». ԱԺ ընդդիմությունը պատրաստ չէ համառ և հետևողական պայքար տանել խորհրդարանի պատերի ներսում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Խորհրդարանական ընդդիմությունը պատրաստ չէ համառ և հետևողական պայքար տանել անգամ խորհրդարանի պատերի ներսում։ Տեղեկացանք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի վերջին թափուր տեղի համար էլ է թեկնածու առաջադրել՝ չնայած, ըստ օրենքի, այդ տեղը լրացնելու իրավունքը վերապահված էր ընդդիմությանը։ Երեկ արդեն խմբակցությունը հանդիպում է ունեցել ՔՊ-ական թեկնածուի հետ։ ՔՊ մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, թեկնածուն Մարիամ Կարապետյանն է, որի մասին համացանցային որոնման արդյունքում պարզեցինք, որ նա 2020 թվականից ԵՊՀ ժուռֆակի նոր՝ մեդիա և հաղորդակցություն ամբիոնի դոցենտ է։
Հիշեցնենք, որ ՀՌՀ անդամի 3 թափուր պաշտոններից երկուսն անցած ամիսներին ՔՊ-ն արդեն համալրել էր՝ առաջադրելով և ընտրելով 90-ականների մշակույթի նախարար Հակոբ Մովսեսին ու ՔՊ-ական նախկին պատգամավոր Արթուր Մանուկյանին։ Երրորդ տեղը, ըստ Դոնթի բանաձևի, կարող էր համալրել խորհրդարանական ընդդիմությունը, սակայն երեկ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներ Ագնեսա Խամոյանն ու Լիլիթ Գալստյանը մեզ փոխանցեցին, որ դա քվոտավորված չէ, և պարտադիր չէ, որ ընդդիմությունը լրացնի։
Ընդդիմությունը երեք անհաջող փորձ ձեռնարկեց այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու՝ Ռուբեն Հակոբյան, Մանվել Բադալյան, որոնց ՔՊ-ն մերժեց։ Փետրվարի 22-ին ՔՊ-ական հանձնաժողովը մերժեց նաև Para TV-ի խմբագիր Անժելա Նալբանդյանին, ուստի ընդդիմությունը հրաժարվել է այլ թեկնածու առաջարկելուց»։

«Грапарак»: Парламентская оппозиция не готова к упорной и последовательной борьбе
Парламентская оппозиция не готова вести упорную и последовательную борьбу в Национальном Собрании, пишет газета «Грапарак»
«Мы узнали, что фракция «Гражданский договор» выдвинула кандидата также на последнее вакантное место в  Национальной комиссии по телевидению и радио, несмотря на то, что согласно закону, это право предоставлено оппозиции. Вчера фракции уже встречалась со своим кандидатом. Как передают наши источники в «Гражданском договоре», кандидат – Мариам Карапетян, о которой в результате поиска в сети мы узнали, что она с 2020 года является доцентом новой кафедры медиа и коммуникации факультета журналистики Ереванского государственного университета.
Напомним, правящая фракция за прошедшие месяцы уже пополнила два из трех вакантных мест в комиссии, выдвинув и избрав бывшего министра культуры Акопа Мовсеса и бывшего депутата от фракции «Гражданский договор» Артура Манукяна. По формуле д’Ондта, кандидат на третье вакантное место может быть выдвинут оппозицией, однако вчера депутаты фракции «Армения» Агнеса Хамоян и Лилит Галстян сказали нам, что это необязательно.
Оппозиция предприняла три неудачные попытки выдвижения кандидатов на пост, однако кандидатуры Рубена Акопяна, Манвела Бадаляна были отклонены правящей фракцией. А 22 февраля фракция «Гражданский договор» отклонил также кандидатуру редактора Para TV Анжелы Налбандян, посему оппозиция отказалась выдвигать кандидата», - пишет газета.