«Ժողովուրդ». ԱԻՆ նախարարի ձերբակալումը իրավապահ համակարգում ներքին կոնֆլիկտի պատճառ է դարձել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արդեն մի քանի օր է, ինչ արշալույսները խաղաղ չեն արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում: Բանն այն, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակում ԱԱԾ-ն մտել էր ԱԻՆ և մոտ 150-ից ավելի անձանց տարել կոմիտե՝ հարցաքննության: Նախաքննական մարմինը մինչ օրս չի հստակեցնում, թե ինչ քրեական գործի շրջանակում են ԱԻՆ աշխատակիցներին կամ նախարարին կանչել հարցաքննության, սակայն քրեական գործի ընթացքից մեզ ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել:
Մասնավորապես, ԱԻՆ-ի պաշտոնյաները տարբեր անձանց պաշտոնների նշանակման գործընթացում կոռուպցիոն գործարքների են գնացել, ու շղթան հասել է մինչև ԱԻՆ նախարար Անդրանիկ Փիլոյան: Ավելին՝ քրեական գործով կան դրվագներ, որ, օրինակ, որևէ մեկին պաշտոնի են նշանակել, ու այդ անձը նրանց որպես մաղարիչ տվել է ոսկյա շղթա և այլ նվերներ, և այս հանգամանքը նախաքննական մարմինը որակել է որպես կաշառք: Այսքանով ամեն ինչ չի ավարտվում։ Նախաքննական մարմինը խուզարկություն է իրականացրել նախարար Անդրանիկ Փիլոյանի տանը, որտեղ հայտնաբերվել է ջեռուցման կաթսա, որը, ըստ նախնական վարկածի, ԱԻՆ հաշվեկշռում է եղել, սակայն զարմանալի կերպով հայտնվել է նախարարի տանը:
Ի դեպ, գործով անցնող անձինք ևս ցուցմունքներ են տվել, որտեղ հիշատակել են նախարարի անունը: Ուշագրավն այն է, որ վարչապետը երեկ նախարար Փիլոյանին 14 օրով ուղարկել է արձակուրդ, և դատելով իրավիճակից՝ չի բացառվում, որ նախարարը չվերադառնա արձակուրդից, նրան մեղադրանք առաջադրեն:
Հ.Գ. Երեկ երեկոյան՝ ժամը 22։15֊ին, ԱԻՆ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը ձերբակալվեց։ Ի դեպ, «Ժողովուրդ» օրաթերթի բացառիկ տեղեկությունների համաձայն՝ նախարարի ձերբակալումը իրավապահ համակարգում ներքին կոնֆլիկտի պատճառ է դարձել, որին կանդրադառնանք ավելի ուշ»։

«Жоховурд»: Задержание главы МЧС стало причиной конфликта в правоохранительной системе
Газета «Жоховурд» пишет, что в министерстве чрезвычайных ситуаций Армении уже несколько дней напряженная ситуация. Дело в том, что в рамках расследуемого в Антикоррупционном комитете уголовного дела сотрудники СНБ явились в МЧС и  доставили на допрос в комитет порядка 150 сотрудников. Орган предварительного следствия до сих пор не уточняет, в рамках какого дела сотрудники МЧС или министр были вызваны на допрос, однако изданию стали известны интересные подробности об уголовного дела.
«В частности, чиновники МЧС занимались коррупционными сделками при назначении на должности разных людей, и эта цепочка доходит до министра Андраника Пилояна. Более того, в уголовном деле есть эпизоды, когда например, кого-то назначали на должность и этот человек дарил им в качестве благодарности золотые изделия и другие подарки. Следственный орган квалифицировал это как взятку.
Однако дело не заканчивается на этом. Орган предварительного следствия провел обыск в доме министра Андраника Пилояна, где был обнаружен отопительный котел, который, по предварительной версии, учтен на балансе МЧС, однако удивительным образом оказался в доме министра.
Кстати, проходящие по делу люди дали показания, в которых упоминается имя министра. Примечательно, что вчера Андраник Пилоян был отправлен в отпуск на 14 дней и, судя по ситуации, не исключается, что уже не вернется из отпуска, ему будет предъявлено обвинение.
P.S. Накануне вечером, в 22:15, глава МЧС Андраник Пилоян был задержан. Кстати, по сведениям газеты «Жоховурд», задержание министра стало причиной конфликта в правоохранительной системе,  к которому мы обратимся позже», - пишет газета.