Իրավիճակը Հայաստանի ու Արցախի համար բավական բարդ է. պատերազմի վտանգը միշտ կա. Սեյրան Օհանյան (Տեսանյութ)
01/04/2022 14:35
Իրավիճակը Հայաստանի ու Արցախի համար բավական բարդ է. պատերազմի վտանգը միշտ կա, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նա, սակայն, ասաց, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ պատերազմի վտանգի մասին խոսքերը կարող են մանիպուլացիոն լինել՝ «խաղաղության օրակարգը առաջ տանելու համար»։
«Այս իշխանությունները, փոխանակ ամրապնդեն մեր դիրքերը, մտածում են խաղաղության օրակարգի, հայելային հետքաշման մասին», - նշեց նա։
Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ դեմ են Ադրբեջանի առաջարկած հինգ կետին, որովհետև, եթե դրանք իրականացվեն, վտանգված է լինելու Արցախի ապագան։
«Այս իշխանությունները խոսում են տարբեր իրավունքների մասին, բայց երբ հարց ես տալիս Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասին, չեն ցանկանում պատասխանել, հղում են կատարում ինչ-որ հարցազրույցների», - նշեց Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունների անգործության պատճառով է, որ ՀՀ սահմաններում ու Արցախում կան բաց տեղեր. Անվտանգության ամբողջ համակարգը չի մոբիլիզացվել, պաշտպանական համապատասխան կառույցներ չեն ձևավորվել։
Պաշտպանության նախկին նախարարն անընդունելի է համարում, որ այս ամենի ֆոնին Հայաստանը չունի ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ։

Для Армении и Арцаха сложилась довольно сложная ситуация: опасность войны есть всегда – Сейран Оганян
01/04/2022 15:03
Для Армении и Арцаха сложилась довольно сложная ситуация: опасность войны есть всегда, заявил сегодня руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян в беседе с журналистами.
При этом он отметил, что слова премьер-министра Никола Пашиняна об угрозе войны могут быть манипуляцией «для продвижения повестки мира».
«Вместо того чтобы укрепить наши позиции, эти власти думают о повестке мира, о зеркальном отводе войск», - отметил он.
Руководитель оппозиционной фракции сказал, что они против предложенных Азербайджаном 5 пунктов, поскольку если они будут реализованы, будущее Арцаха окажется под угрозой.
«Эти власти говорят о различных правах, но когда им задаешь вопрос о праве Арцаха на самоопределение, не хотят отвечать, ссылаются на какие-то интервью», - отметил Сейран Оганян.
По его словам, из-за бездействия властей на границах Армении и Арцаха есть незащищенные участки: система безопасности не мобилизована полностью, не сформированы соответствующие системы безопасности.
Бывший министр обороны считает неприемлемым, что на фоне всего этого в Армении нет начальника Генштаба ВС.