Արայիկ Հարությունյանն անընդունելի է համարում Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկները
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն անընդունելի է համարում Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկները, հայտնում է Արցախի Հանրային հեռուստատեսությունը։
«Մենք հասկանում ենք, որ պետք է ապրենք հարևանությամբ, բայց ենթակայությունը հնարավոր չէ, դա անթույլատրելի է։ Տարբերակը, որով մենք պետք է առաջնորդվենք, ստատուս քվոն պահպանելն է, ինչպես ռուսներն են ասում։ Ռուս խաղաղապահ ուժերը շարունակելու են մնալ այստեղ անժամկետ, քանի որ նրանք եկել են այստեղ որպես Արցախում ապրող հայ բնակչության անվտանգության երաշխավոր»,– ասել է նա՝ Մարտակերտում շրջանի վարչակազմի պատասխանատուների, համայնքների ղեկավարների և բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Արցախի նախագահն անդրադարձել է նաև Արցախի հետագա ճակատագրին։
«Շարունակել ապրել այստեղ՝ ունենալով դե ֆակտո անկախություն, ձգտելով դե յուրե հետագա փոփոխության․ դա կարող է լինել անկախություն, դա կարող է լինել Հայաստանի հետ միացում, որը քիչ հավանական եմ համարում, բայց դա կարող է լինել նաև Ռուսաստանի հետ ինչ–որ հարաբերություններ ուղղակի ուղղահայացի շրջանակներում»,– ասել է նա։

Араик Арутюнян считает неприемлемыми предложения Азербайджана по статусу Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян считает неприемлемыми предложения Азербайджана по статусу Арцаха, сообщает Общественное телевидение Арцаха.
«Мы понимаем, что должны жить по соседству, но подчинение невозможно, это неприемлемо. Вариант, которым мы должны руководствоваться, сохранение статус-кво, как говорят русские. Российские миротворческие силы продолжат оставаться здесь бессрочно, поскольку они пришли сюда как гарант безопасности живущих в Арцахе армян», - сказал он в ходе встречи с ответственными лицами администрации Мардакертского района.
Президент Арцаха обратился также к дальнейшей судьбе Арцаха.
«Продолжать жить здесь, имея де-факто независимость, стремясь к де-юре дальнейшим изменениям: это может быть независимость, это может быть присоединение к Армении, что я считаю маловероятным, но это могут быть также какие-то горизонтальные отношения с Россией», - сказал он.