«Ժողովուրդ». Արթուր Վանեցյանի սկսած քաղաքական ակցիային նաև Արցախից են միացել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ազատության հրապարակում նստացույց սկսած «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի սկսած քաղաքական ակցիային նաև Արցախից են միացել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում Արցախից Երևան եկածներն ու Փաշինյանի հրաժարականը պահանջողները (նրանց անուններն իրենց ցանկությամբ չենք նշում) նշեցին, որ եթե հանկարծ վարչապետ Փաշինյանը հակաարցախյան ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրի, ապա ամբողջ Արցախը մի մարդու նման ոտքի է կանգնելու:
«Խոսում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին, բայց չի հարցնում մեր՝ արցախցիներիս կարծիքը: Եթե ուզում են, թող իրենք գնան ադրբեջանցու հետ ապրեն կողք կողքի, մենք Ադրբեջանի կազմում որևէ տեսակի կարգավիճակով ապրել չենք պատրաստվում ու պատկերացնում»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Ոչ միայն արցախցիներին, այլ նաև քաղաքագետներին մտահոգում է այն հանգամանքը, որ այս ամսվա մեջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանները տարանջատող խումբ պետք է ձևավորվի: Սահմանների հստակեցումն ու ՀՀ սահմանների ճանաչումը, ըստ վերլուծաբանների, Արցախի կարգավիճակի հարցը հարցականի տակ դնել է նշանակում: Հայաստանը, ստացվում է, իր սահմանները գծում ու մի կողմ է քաշվում՝ վտանգելով Արցախի հետագան: Համեմատության համար նշենք, որ Թուրքիան մինչ օրս իր սահմանները հարևանների հետ չի հստակեցրել, ինչը վկայումն է այն բանի, որ նրա տարածքային նկրտումները չեն ավարտվել»։

«Жоховурд»: К инициированной Артуром Ванецяном политической акции присоединились также из Арцаха
Газета «Жоховурд» пишет, что к инициированной лидером партии «Родина», руководителем парламентской фракции «Честь имею» Артуром Ванецяном политической акции присоединились также из Арцаха.
В беседе с изданием приехавшие из Арцаха в Ереван и требующие отставки Пашиняна (имена не называются по их просьбе) отметили, что если вдруг Пашинян подпишет какой-то антиарцахский документ, то весь Арцах, как один человек, встанет на ноги.
«Говорит о признании территориальной целостности Азербайджана, но не спрашивает нас – мнение арцахцев. Если хотят, пусть сами приезжают и живут с азербайджанцем бок о бок, мы не намерены жить в каком-то статусе в составе Азербайджана, и не представляем этого», - сказал собеседник издания.
То обстоятельство, что в течение этого месяца должна быть сформирована какая-то группа по делимитации границ между Арменией и Азербайджаном беспокоит не только арцахцев, но политологов. По мнению аналитиков, уточнение и признание границ означает поставить под сомнение вопрос статуса Арцаха. Получается, что Армения чертит свои границы и отходит в сторону, ставя под угрозу будущее Арцаха. Для сравнения отметим, что Турция по сей день не уточнила границы со своими соседями, что свидетельствует о том, что эта страна пока не отказалась от своих экспансионистских устремлений.