«Հասկացել եմ ձեր ցավը, դրա համար եմ իջել». Գլխավոր դատախազը հանդիպեց զոհված զինվորների ծնողներին, իսկ նրանք միայն մեկ պահանջ ունեին՝ կալանավորել Նիկոլ Փաշինյանին (տեսանյութ)
26/04/2022 16:46
44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները ակցիա են իրականացնում ՀՀ գլխավոր դատախազության առաջ. նրանց դիմավորել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
«Ես հասկացել եմ ձեր ցավը, ձեր վիշտը, դրա համար եմ իջել, խոնարհվում եմ ձեր առաջ»,- ծնողներին դիմեց Արթուր Դավթյանը։
Նա նշեց, թե երբ խոսքը վերաբերում է քրեական գործին, ապա գործ ունենք բացարձակ օրենքով նախատեսված իրավիճակների հետ։
Գլխավոր դատախազը վստահեցրեց՝ դատախազական ներգործության ոչ մի միջոց չի ուշացել, այս պահին էլ բոլոր հնարավոր գործիքակազմը կիրառվում է օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու, վերջնական իրավական գնահատական տալու համար։
«Խնդիրն առաջացավ այն պահից, երբ վարչապետն ասաց, թե «Կարող էինք կանխել պատերազմը, որի հետևանքով մենք կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե, առանց զոհերի» ու այդտեղից հայտարարեցին, որ այսքանը բավական է, որ մեղադրանքի նկարագրություն իրականացվի»,-նշեց դատախազը, ինչից հետո զոհված զինվորների ծնողները վրդովվեցին։
Դատախազն էլ հայտարարեց՝ երբեք այս մասին բարձրաձայն չի ասել, բայց հիմա ասում է՝ պատերազմի օրերին 40 դատախազի հետ գնացել ու խրամատում ծառայել է։
«Նույն հաջողությամբ ես կարող էի լինել քո որդու տեղը»,-դիմելով զոհվածի ծնողին՝ ասաց Դավթյանը։
Դատախազն առաջարկեց, որ ծնողներից 10 հոգու հետ հանդիպեն, հանգիստ իրավիճակում խոսեն, նման պայմաններում անհնար է ստանալ հարցերի պատասխանները, ծնողները, սակայն, համաձայն չէին. պահանջեցին կալանավորել Նիկոլ Փաշինյանին։

Родители погибших военнослужащих требуют от прокурора арестовать Никола Пашиняна – акция протеста перед генпрокуратурой
Родители погибших в 44-дневной войне военнослужащих проводят акцию перед зданием генеральной прокуратуры Армении. Их встретил генпрокурор Артур Давтян.
«Я понимаю вашу боль, ваше горе, поэтому спустился, преклоняюсь перед вами», - сказал родителям Артур Давтян.
Он отметил, что когла речь касается уголовного дела, то необходимо наличие исключительно предусмотренных законом ситуаций.
Генпрокурор заверил, что ни одно средство прокурорского воздействия не запаздывает, в данный момент также применяется весь возможный инструментарий для окончательной правовой оценки.
«Проблема возникло в тот момент, когда премьер-министр заявил: «Мы могли бы предотвратить войну, но имели бы такую же ситуацию, конечно, без жертв». С этого начали заявлять, что этого достаточно, чтобы была осуществлена характеристика обвинения», - отметил генпрокурор.
После этих слов прокурора родители погибших возмутились.
Артур Давтян сказал, что никогда не говорил публично об этом, но сейчас скажет: во время войны он вместе с 40 прокурорами отправился на фронт и нес службу в окопах.
«С таким же успехом я мог оказаться на месте твоего сына», - сказал Давтян, обратившись к родителю погибшего.
Прокурор предложил встретиться и поговорить в спокойной обстановке с 10 родителями, поскольку в такой ситуации невозможно дать ответы на вопросы, однако родители не согласились, потребовав арестовать Никола Пашиняна.