Կառավարությունից պահանջում ենք ծառայողական քննություն նախաձեռնել և պատասխանատվության ենթարկել ՊՊԾ  պետին և նրա ենթականերին․ լրագրողական կազմակերպություններ
02/05/2022 20:18
Կառավարությունից պահանջում ենք ծառայողական քննություն նախաձեռնել և պատասխանատվության ենթարկել ՊՊԾ պետին և նրա ենթականերին․ լրագրողական կազմակերպություններ
Լրագրողական կազմակերպությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել ԶԼՄ ներկայացուցիչների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի կապակցությամբ․
«Մայիսի 2-ին Երևանում ընդդիմադիր ուժերի կազմակերպած անհնազանդության ակցիաների ժամանակ խոչընդոտվել է մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնագիտական գործունեությունը։
Մասնավորապես՝ Պետական պահպանության ծառայության պետ Սարգիս Հովհաննիսյանը Պռոշյան-Բաղրամյան փողոցների խաչմերուկում նախ ագրեսիվ պահված է դրսևորել «Mediahub.am» լրատվական կայքի թղթակից Նարե Գնունու նկատմամբ՝ հարվածելով նրա ձեռքի բարձրախոսին, ապա ոտքով խփել է նույն կայքի օպերատոր Արման Ղարաջյանին ու վնասել տեսախցիկը։
Սայաթ-Նովա-Աբովյան փողոցների խաչմերուկում ոստիկանների ու քաղաքացիների միջև բախման արդյունքում վատացել է «Yerkir.am» լրատվական կայքի թղթակից Լիա Սարգսյանի ինքնազգացողությունը, որին առաջին օգնություն է ցուցաբերվել։
Հերացի փողոցում իրավապահները հարվածել են «AntiFake.am» կայքի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանի ուսին և խոչընդոտել նրա աշխատանքը, իսկ նույն կայքի մեկ այլ լրագրող Իշխան Խոսրովյանին քաշքշել են Խանջյան-Սայաթ-Նովա փողոցների խաչմերուկում։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, հերթական անգամ արձանագրում ենք, որ երկրում հասարակական-քաղաքական իրավիճակի ցանկացած սրացման պայմաններում ավելանում են նաև լրագրողների և օպերատորների նկատմամբ հարձակումներն ու ճնշումները։ Սա հաճախ նաև իրավապահ մարմինների ծառայողների անբավարար պրոֆեսիոնալիզմի և մարդկանց՝ այդ թվում նաև ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ բարեկիրթ հաղորդակցվելու ունակություն չդրսևորելու հետևանք է։
Խստորեն դատապարտելով զանգվածային ակցիաների ընթացքում մասնագիտական պարտականությունները կատարող լրագրողների ու օպերատորների նկատմամբ հարձակումները իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից՝ կառավարությունից պահանջում ենք.
ծառայողական քննություն նախաձեռնել և պատասխանատվության ենթարկել ՊՊԾ-ի պետ Սարգիս Հովհաննիսյանին և իրենց լիազորությունները գերազանցած նրա ենթականերին,
համապատասխան ցուցումներ տալ և՛ ՊՊԾ-ին, և՛ Ոստիկանությանը, որպեսզի իրենց գործողություններով չխախտեն ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների իրավունքները և հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերեն նրանց նկատմամբ»։

Требуем от правительства начать служебное расследование и привлечь к ответственности начальника Службы госохраны и его подчиненных – журналистские организации
02/05/2022 20:55
Журналистские организации распространили совместное заявление в связи со случаями воспрепятствования профессиональной деятельности представителей СМИ.
«Во время организованных оппозицией 2 мая акций гражданского неповиновения в Ереване чинились препятствия профессиональной деятельности представителей СМИ.
В частности, начальник Службы государственной охраны Саркис Ованнисян на перекрестке улиц Прошяна-Баграмяна сначала проявил агрессивное поведение в отношении корреспондента новостного сайта «Mediahub.am» Наре Гнуни, ударив в ее микрофон, затем ударил ногой оператора того же сайта Армана Караджяна и повредил камеру.
В результате столкновения на перекрестке улиц Саят Новы-Абовяна между полицейскими и гражданами ухудшилось самочувствие корреспондентки новостного сайта «Yerkir.am» Лии Саркисян, которой была оказана первая помощь.
На улице Гераци правоохранители ударили в плечо журналиста сайта «AntiFake.am» Давида Фиданяна и препятствовали его работе, а на перекрестке улиц Саят-Новы-Хаджяна полицейские набросились на другого журналиста того же сайта Ишхана Хосровяна.
Мы – нижеподписавшиеся журналистские организации, в очередной раз констатируем, что при любом обострении общественно-политической ситуации в стране увеличиваются нападения и давление на журналистов и операторов. Это часто является следствием недостаточного профессионализма служащих правоохранительных органов и неумения цивильно общаться с людьми, в том числе представителями СМИ.
Строго осуждаем нападения сотрудников правоохранительных органов на выполняющих свои профессиональные обязанности журналистов и операторов в ходе массовых акций, и требуем от правительства
- начать служебное расследование и привлечь к ответственности начальника Службы государственной безопасности Саркиса Ованнисяна и превысивших полномочия его подчиненных,
- дать соответствующие указания и Службе государственной охраны и полиции не нарушать права представителей СМИ и проявлять уважительное отношение к ним».