Հայաստան է այցելել Կանզասի Ազգային Գվարդիայի ղեկավարությունը. ԱՄՆ դեսպանատուն
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն ընդունել է Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար (ադյուտանտ գեներալ) Դեյվիդ Վայսհաարին, որն այս պաշտոնում նշանակվելուց հետո իր առաջին այցով գտնվում է Երևանում։
Գեներալ-մայոր Վայսհաարը Կանզասի ազգային գվարդիայի այլ ղեկավարների հետ միասին կհանդիպի ՀՀ պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Նա կայցելի 12-րդ խաղաղապահ բրիգադ, Զինվորական հոսպիտալ, Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան և Ռազմական համալսարան։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2003թ․ երկկողմ համաձայնագիր է ստորագրել ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի և Կանզաս նահանգի հետ, որի ներքո ձևավորվել է Հայաստան-Կանզաս գործընկերության ծրագիրը։ Այս ծրագրի ներքո Կանզասի ազգային գվարդիան սերտորեն գործակցում է ՀՀ պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ինչպես նաև այլ պետական կառույցների ու գերատեսչությունների հետ։ Համագործակցության շրջանակում իրականացվում են զինվորական-զինվորական, զինվորական-քաղաքացիական և քաղաքացիական-քաղաքացիական նախաձեռնություններ։
Այս փոխգործակցության մեկնարկից ( 2003թ) ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը և Կանզաս նահանգը իրականացրել են մի շարք փոխայցեր ու ծրագրեր` միտված ռազմական համագործակցությանը, արտակարգ իրավիճակների արձագանքմանը, իրավապահ, բժշկական և հանրային առողջապահության, ուսումնակրթական և մարդասիրական հարցերին։
«Անչափ հպարտ եմ Հայաստանի և Կանզաս նահանգի վերջին 20 տարիների ակտիվ փոխգործակցությամբ։ Յուրաքանչյուր այցի և համագործակցության արդյունքում մեր կապերը դարձել են առավել ամուր ու անքակտելի։ Մեր հայ բարեկամների հետ կողք-կողքի աշխատելը, միասին սովորելն ու կատարելագործվելը մշտապես պատիվ է մեզ համար», - ասել է գեներալ-մայոր Վայսհաարը։

The U.S. Embassy to Armenia is pleased to welcome Major General David Weishaar on his first visit to Yerevan since he was appointed The Adjutant General (TAG) of the State of Kansas.
Major General Weishaar, along with other leaders from the Kansas National Guard, will meet with senior officials from the Ministry of Defense, Ministry of Emergency Situations, and the State Revenue Committee. He will visit the 12th Peacekeeping Brigade, the Military Hospital, the National Defense Research University, and the Military University.
The Republic of Armenia signed a bilateral affairs agreement with the U.S. Department of Defense and the State of Kansas in 2003 establishing the Kansas-Armenia State Partnership Program.  Under the program, the Kansas National Guard works closely with the Armenian Ministry of Defense, Ministry of Emergency Situations, and other governmental offices and agencies. Types of cooperation include military-to-military, military-to-civilian, and civilian-to-civilian events.
Since the beginning of the partnership in 2003, the Republic of Armenia and the State of Kansas have engaged in a number of military, emergency preparedness, law enforcement, business, medical, public health, educational, and humanitarian exchanges.
“I am very proud of the robust partnership between the State of Kansas and the Government of Armenia over the last 20 years. With every exchange and collaboration, the relationship between Kansas and Armenia grows stronger. It is always an honor working alongside our Armenian friends allowing both sides to learn and grow with each other,” Major General Weishaar said.