Բանակցային գործընթացը տապալել է Սերժ Սարգսյանը. Նիկոլ Փաշինյան
Բանակցային գործընթացը տապալել է Սերժ Սարգսյանը և ինքը դրա մասին խոստովանել է 2018 թվականի ապրիլի 17-ին ԱԺ ամբիոնից արած հայտարարությամբ, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում արձագանքելով իր հրաժարականի պահանջին՝ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սերժ Սարգսյանն է այս ամբիոնից հայտարարել ապագա պատերազմի մասին՝ ասելով, որ այլևս երկար ժամանակ մենք չպետք է հույս ունենանք, որ Ադրբեջանը չի փորձի պատերազմի ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը։ Խոստովանել է, որ կարող էր կանգնեցնել պատերազմը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պատերազմը կանխելու համար անհրաժեշտ էր ընդունել Ադրբեջանի անիրատեսական և անընդունելի պահանջները.
«Այսինքն՝ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում»։
Արձագանքելով Փաշինյանին՝ Արմեն Ռուստամյանն ասաց.
«Եթե Ձեզ թվում է, թե նախկինների վրա մեղքեր բարդելով՝ կարող եք արդարացնել այն ձախողումները, որ Դուք եք բերել այս երկրի գլխին, չարաչար սխալվում եք»։
Փաշինյանն արձագանքեց, թե իրեն պետք է ուշադիր լսեն, քանի որ կարևոր բացահայտում ունի անելու։
Իրավիճակն ԱԺ-ում լարվեց։
«Ախ, չէիք ուզում լսել, բա էդ ասեք», - բղավեց Փաշինյանը՝ շարունակելով. «Ոնց միշտ փախել եք, այ տենց միշտ փախնելու եք»։

Переговорный процесс провалил Серж Саргсян – Никол Пашинян
Переговорный процесс провалил Серж Саргсян и он 17 апреля 2018 года с этой трибуны признался в этом, заявил сегодня во время правительственного часа в парламенте премьер-министр Никол Пашинян в ответ на требование о своей отставке.
«Серж Саргсян заявил с этой трибуны о будущей войне, сказав, что нам не стоит надеяться, что Азербайджан не попытается решить вопрос Карабаха военным путем. Признался, что мог бы остановить войну», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, для предотвращения войны нужно было принять нереалистичные и неприемлемые требования Азербайджана:
«То есть, признать Нагорный Карабах в составе Азербайджана».
В ответ на заявление Пашиняна, Армен Рустамян ответил:
«Если Вам кажется, что перекладывая вину на прежнюю власть, вы можете оправдать провалы, которые вы принесли этой стране, то глубоко ошибаетесь».
Премьер призвал внимательно послушать то, что он собирается разоблачить.
После этого обстановка в Национальном Собрании накалилась.
«Ах, вы не хотите послушать, так скажите», - закричал Пашинян, продолжив: «Как всегда убегали, так и будете убегать»