Շուշին, չնայած գերեվարված, շարունակում է լինել հայ ազգի վերածննդի պատմական արդարության խորհրդանիշներից կարևորագույնը. Արցախի ԱԺ նախագահի ուղերձը
09/05/2022 12:01
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը մայիսյան եռատոնի առթիվ ուղերձ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է.
Տասնամյակներ շարունակ հայ ժողովուրդը մեծ ոգևորությամբ է նշել մայիսի 9-ի եռատոնը՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի տոնը, Շուշիի ազատագրման և Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կազմավորման օրը։
Անուրանալի է հայ ժողովրդի ներդրումը Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի գործում։ Մեր պապերը պատվով կրեցին Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի դափնիները։ Տասնամյակներ անց նրանց որդիներն ու թոռները կերտեցին նոր հաղթանակներ՝ հանուն ազատ Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության անվտանգ և խաղաղ գալիքի:
Հավերժ փառք և խոնարհում Հայրենիքի փրկության համար իրենց կյանքը զոհաբերած նվիրյալների հիշատակին:
Այսօր հայոց բերդաքաղաք Շուշին, չնայած գերեվարված, շարունակում է լինել հայ ազգի վերածննդի պատմական արդարության խորհրդանիշներից կարևորագույնը: Իսկ Պաշտպանության բանակի հիմնադրումը ազգապահպան իր առաքելությամբ լրացրել է մայիսյան հաղթանակների շքերթը։
Մայիսի 9-ը՝ իբրև հաղթանակի և խաղաղության տոն, մեզ համար միշտ լինելու է ոգեշնչման աղբյուր և վկայություն։
Մայիսյան հերոսամարտերի ամենամեծ խորհուրդը,սակայն,միասնությունն ու ազգային ոգու ամրապնդումն է, խաղաղ և ստեղծագործ կյանքով ապրելու իրավունքը վերանվաճելու և ամուր պահելու գաղափարը:
Համոզված եմ, որ գալիք սերունդները, ոգեշնչված իրենց պապերի ու հայրերի սխրանքներով, շարունակելու են նոր հաղթարշավներ՝ հանուն մեր երկրի գոյության, հզորացման, զարգացման ու բարգավաճման։
Թո'ղ մայիսյան հաղթանակների խորհուրդը միմիայն հաջողության ուղենիշ լինի, և մեզ երբեք չլքեն հաղթանակելու ոգին ու կամքը»։

Шуши, несмотря на пленение, продолжает оставаться важнейшим символом исторической справедливости возрождения армянской нации – Артур Товмасян
09/05/2022 13:42
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание по случаю майского тройного праздника.
На протяжении десятилетий армянский народ с большим воодушевлением отмечал тройной праздник – Праздник победы в Великой Отечественной войне, День освобождения Шуши и формирования Армии обороны Арцаха.
Неоспорим вклад армянского народа в дело одержанной против фашизма победы во Второй мировой войне. Наши деды с честью несли лавры победы в Великой отечественной войне. Спустя десятилетия их сыновья и внуки сотворили новые победы – во имя будущего свободного Арцаха и безопасной мирной Республики Армения.
Вечная слава и поклонение памяти пожертвовавших своей жизнью ради спасения Родины наших преданных сынов.
Сегодня армянский город-крепость Шуши, несмотря на пленение, продолжает оставаться важнейшим символом исторической справедливости возрождения армянской нации.
А создание Армии обороны Арцаха своей миссией по сохранению нации дополнило майское победоносное шествие.
9 мая как Праздник победы и мира всегда будет для нас источником и свидетельством вдохновения.
Но самый большой наказ майских геройских сражений – единство и укрепление национального духа, идея достижения права на мирную и созидательную жизнь и ее сохранение.
Уверен, что будущие поколения, вдохновившись подвигами своих дедов и отцов, продолжат новые победоносные шествия – во имя существования, усиления и процветания нашей страны.
Пусть завет майских побед будет ориентиром успеха и дух и воля к победе никогда не покидают нас», - говорится в послании.