ԱՆԻՖ-ը մասնակցել է ՎԶԵԲ տարեկան ժողովին. Հայաստանում իրականացվել է ավելի քան 1,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ներդրում
11/05/2022 15:37
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը և ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի տնօրեն Բելլա Մանուկյանը մասնակցել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան ժողովին և բիզնես ֆորումին։
ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը Բանկի անդամ երկների ներկայացուցիչների, գործընկեր կազմակերպությունների, բիզնեսի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև համագործակցության, պոտենցիալ շահավետ ծրագրերի, ոլորտային և կայուն զարգացման խնդիրների շուրջ քննարկումների հարթակ է։
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի Հանրապետության երկարամյա գործընկերն է։ Անցած տարիների ընթացքում բանկը Հայաստանում իրականացրել է ավելի քան 1,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ներդրում՝ ավելի քան 195 ծրագրերում՝ ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, գյուղանտեսության, ֆինանսական և այլ ոլորտներում։
ԱՆԻՖ-ը կարևորում է միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների դերը Հայաստանում ներդրումների խթանման և ոլորտային չափանիշների բարձրացման հարցում։ Այս առումով ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության հնարավորություններ կան մի շարք ծրագրերում, որոնց շուրջ քննարկումներն ընթացքի մեջ են։

ANIF принял участие в ежегодном собрании ЕБРР
Тигран Авинян, председатель правления Фонда государственных интересов Армении (АНИФ) и Белла Манукян, директор фонда «Предприниматель+Государство», приняли участие в ежегодном собрании и бизнес-форуме Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) .
Ежегодное собрание ЕБРР является площадкой для сотрудничества между представителями стран-членов Банка и партнерских организаций, представителями бизнеса и гражданского общества, также это площадка для обсуждения вопросов потенциально выгодных программ, отраслевых вопросов и вопросов устойчивого развития.
ЕБРР - многолетний партнер Республики Армения. За годы сотрудничества Банк инвестировал в Армению более 1,6 миллиарда долларов в более чем 195 проектов в сферах инфраструктуры, энергетики, сельского хозяйства, финансов и др.
ANIF придает большое значение роли международных финансовых организаций в продвижении инвестиций и повышении отраслевых стандартов в Армении. Перспективы сотрудничества с ЕБРР по ряду программ находятся в процессе обсуждения.