ԱՆԻՖ-ը մասնակցել է ՎԶԵԲ տարեկան ժողովին. Հայաստանում իրականացվել է ավելի քան 1,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ներդրում
11/05/2022 15:37
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը և ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի տնօրեն Բելլա Մանուկյանը մասնակցել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան ժողովին և բիզնես ֆորումին։
ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը Բանկի անդամ երկների ներկայացուցիչների, գործընկեր կազմակերպությունների, բիզնեսի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև համագործակցության, պոտենցիալ շահավետ ծրագրերի, ոլորտային և կայուն զարգացման խնդիրների շուրջ քննարկումների հարթակ է։
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի Հանրապետության երկարամյա գործընկերն է։ Անցած տարիների ընթացքում բանկը Հայաստանում իրականացրել է ավելի քան 1,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ներդրում՝ ավելի քան 195 ծրագրերում՝ ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, գյուղանտեսության, ֆինանսական և այլ ոլորտներում։
ԱՆԻՖ-ը կարևորում է միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների դերը Հայաստանում ներդրումների խթանման և ոլորտային չափանիշների բարձրացման հարցում։ Այս առումով ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության հնարավորություններ կան մի շարք ծրագրերում, որոնց շուրջ քննարկումներն ընթացքի մեջ են։

Tigran Avinyan, Chairman of the Board of the Armenia National Interests Fund (ANIF) and Bella Manukyan, Director of ANIF’s “Entrepreneur + State” Investment Fund, participated in the Annual Meeting and Business Forum of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The EBRD Annual Meeting is a platform for networking and exploring of cooperation opportunities between representatives of the Bank's member countries, partner organizations, business and civil society, as well as for discussions around economic issues and sustianbaility agenda.
The EBRD is a long-term partner for the Republic of Armenia. Over the years, the Bank has invested more than $ 1.6 billion in Armenia in more than 195 projects in the fields of infrastructure, energy, agriculture, finance and more. ANIF cosiderns the role of the International Financial Institutions in the investment landscape of Armenia and the standards they imply of outmost importance.
There are a number of potentially interesting areas for cooperation opportunities with EBRD and ANIF is glad to continue the discussions around those.