Ռուսաստանը նաև սպորտի բնագավառում է համարվում գերտերություն. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակիցներ են և մեր երկիրը պատրաստ է զարգացնել ու ամրապնդել համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ սպորտի:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ՌԴ-ն նաև սպորտի բնագավառում է համարվում գերտերություն, ուստի այս ուղղությամբ փորձի փոխանակումն ու տարբեր մարզաձևերում փոխգործակցությունն ունի կարևոր նշանակություն: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է նաև սպորտի մասսայականացման կարևորությունը և այդ նպատակով մեր երկրում անցկացվում են ՀՀ վարչապետի գավաթի մրցաշարեր տարբեր մարզաձևերում:
Օլեգ Մատիցինը նշել է, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ ունեցել են արդյունավետ քննարկումներ՝ հետագա համագործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու նպատակով: Մասնավորապես, քննարկվել են տարբեր մարզաձևերում համատեղ ուսումնամարզական հավաքների կազմակերպմանը, սպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Премьер-министр Никол Пашинян принял министра спорта Российской Федерации Олега Матыцина, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр отметил, что Армения и Россия являются стратегическими союзниками, и наша страна готова развивать и укреплять сотрудничество во всех сферах, в том числе и в области спорта. По словам главы правительства, РФ считается сверхдержавой и в области спорта, поэтому важны обмен опытом в этой сфере и сотрудничество в различных видах спорта. Премьер-министр Пашинян подчеркнул необходимость популяризации спорта, отметив, что с этой целью в нашей стране проводятся турниры по различным видам спорта под названием «Кубок премьер-министра Республики Армения».
Олег Матыцин отметил, что были проведены эффективные переговоры с министерством образования, науки, культуры и спорта Армении, чтобы придать новый импульс дальнейшему сотрудничеству. В частности, был обсужден ряд вопросов, связанных с организацией совместных учебно-тренировочных сборов по различным видам спорта и развитием спортивной инфраструктуры.