«Ֆլայ Արնան» ստացել է օդային փոխադրումների իրականացման հավաստագիր
«Ֆլայ Արնա հայկական ազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը՝ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և «Էյր Արաբիա» ընկերությունների խմբի համատեղ ձեռնարկությունը տեղեկացնում է, որ ընկերությունը ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական (AOC) և Կանոնավոր առեւտրային օդային փոխադրումների իրականացման հավաստագիր (AOL), ինչը «Ֆլայ Արնա» ավիաընկերությանը թույլ է տալիս սկսել գործունեությունը Երևանի Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանից։
Վկայականի և հավաստագրի ստացումը նշանակում է, որ ավիաընկերությունը համապատասխանում է բոլոր մասնագիտական չափանիշներին, հետևել է օդանավերի շահագործման համար անհրաժեշտ անվտանգության բոլոր կանոններին և պատրաստ է թռիչքներ իրականացնել՝ անցնելով ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից համապարփակ ստուգումները:
«Ֆլայ Արնան» աշխատում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հետ՝ թռիչքների մեկնարկի վերջնական ժամկետի ճշգրտման ուղղությամբ։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի թիմի հետ արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ վկայականը ստացվել է ժամանակին՝ բոլոր չափանիշներին համապատասխանելու եւ բոլոր ստուգումներն անցնելու արդյունքում։ Այս կարևոր իրադարձությունը հնարավորություն է տալիս ընկերությանը սկսելու չվերթները, փաստելով Հայաստանի ավիացիոն ոլորտի վստահության, դրա ներուժի և «Ֆլայ Արնայի» դերի մասին` ոլորտի երկարաժամկետ նպատակների իրագործման հարցում:
Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) կողմից «Ֆլայ Արնային» հատկացվել է G6 երկնիշ կոդը: Թռիչքները կմեկնարկեն երկու Airbus A320 ինքնաթիռներով։ Ընկերությունը գործելու է «Էյր Արաբիա» ընկերության բյուջետային հաջողված բիզնես մոդելով։

Fly Arna, Armenia’s national airline and a joint venture company between the Armenian National Interests Fund (ANIF) and Air Arabia Group, today announced that it has received its Air Operating Certificate (AOC) and Air Operator License (AOL), which allow it to start operating from Yerevan’s Zvartnots International Airport.
Securing the AOC and AOL highlight that Fly Arna has met all the professional capabilities, adheres to all safety regulations needed for aircraft operations and has proven fit-to-fly ability following the completion of rigorous inspections by the Civil Aviation Committee of the Republic of Armenia (CAC). Fly Arna will continue to work closely with the Civil Aviation Committee to finalize the launch date.
Thanks to the cooperation of the Civil Aviation Committee of the Republic of Armenia, the Fly Arna’s team successfully obtained the operating license on time after meeting all the required standards and passing all inspections. This important milestone will now allow the airline to start its operations and reflect the confidence of the Armenian aviation sector, its potential and the role that Fly Arna will play in supporting its long-term prospects.
Fly Arna has been assigned the reservation code G6 by the International Air Transport Association (IATA). The carrier will use Airbus A320 aircraft and will follow the low-cost business model of Air Arabia.