«Փաստ». Սփյուռքի ներկայացուցիչները Զարեհ Սինանյանին ուղիղ են ասել, որ ներդրումներ կանեն միայն այն պարագայում, երբ «ապազգային» Նիկոլ Փաշինյանը հեռանա
«Փաստ» թերթը գրում է. «Այս օրերին ԱՄՆ-ում է գտնվում Սփյուռքի գործերով Փաշինյանի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։ Համացանցում տեսանյութեր են հրապարակվել, թե ինչպես է Գլենդելում նրա հանդիպումը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ տապալվել, քանի որ դեռ հանդիպումը չսկսած՝ նրանք պաստառներ են պարզել, Արցախի դրոշներ ու վանկարկել՝ «Նիկոլ դավաճան», «Զարեհ դավաճան»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Զարեհ Սինանյանին ԱՄՆ գործուղելու հիմնական նպատակը Հայաստան ներդրումներ բերելն է եղել, կամ գոնե խոստումներ ստանալը։ Սակայն, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, տապալվել են նաև այս նպատակով հանդիպումները։ Զարեհ Սինանյանը թե՛ անհատական, թե՛ խմբային հանդիպումներ է ունեցել գործարարների հետ՝ Հայաստան որոշ ներդրում բերելու համար։ Ցանկացած գումարի ներդրման խոստում փորձել է կորզել՝ ոչ միայն արդյունք ցույց տալու համար, այլև ներկայացնելու, թե իբր Հայաստանի իշխանությունը սփյուռքում ունի վստահություն։
Սակայն, մեր տեղեկություններով, սփյուռքի ներկայացուցիչները կտրականապես մերժել են։ Մեծ մասը պարզապես ասել է, որ չեն վստահում Հայաստանի իշխանությանը և մանավանդ Համահայկական հիմնադրամին փոխանցված գումարների մեծ մասի՝ 107 մլն դոլարի՝ բյուջե փոխանցելուց և, ըստ իրենց, «փոշիացնելուց» հետո չեն պատրաստվում որևէ բան անել։
Բացի այդ, սփյուռքի ներկայացուցիչները նշել են, որ մեծ դժգոհություն ունեն Հայաստանի իշխանության գործունեության վերաբերյալ, և ասել են, որ գումար կփոխանցեն միայն Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո։ Որոշները, որոնք ունեն դրական վերաբերմունք անձամբ Սինանյանի նկատմամբ, նրան ուղիղ են ասել, որ ներդրումներ կանեն միայն այն պարագայում, երբ «ապազգային» Նիկոլ Փաշինյանը հեռանա։
Ընդ որում, Զարեհ Սինանյանին կոչ են արել իրենց խոսքերը անպայման փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին։ Ի դեպ, մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ Լոս Անջելեսի գործարարներն այս ամենի հետ հանձնակատարին շատ պարզ բացատրել են, թե ինչու պետք է Հայաստանում ազգային ուժեր ղեկավարեն, ու նշել, թե իրենց ներդրումներն ինչ ուղղվածություն կունենան»։

«Паст»: Представители Диаспоры прямо сказали Синаняну, что инвестиции возможны лишь в случае ухода «антинационального» Никола Пашиняна
В эти дни главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян находится с рабочим визитом в Соединенных Штатах. В сети распространились материалы, как провалилась его встреча с представителями армянской общины Лос-Анджелеса, поскольку, еще не начавшись, участники встречи начали скандировать «Никол, предатель!», «Заре, предатель!».
По сведениям издания, основная цель командирования Заре Синаняна в США состояла в привлечении инвестиций в Армению или хотя бы общения инвестиций. «Однако, по нашим сведениям, эти встречи также провалились. Заре Синанян провел как индивидуальные, так и групповые встречи с предпринимателями для привлечения инвестиций в Армению. Пытался "выудить" у них обещание инвестировать хоть какую-то сумму, не только чтобы показать результат, но и представить, что якобы власти Армении пользуются доверием в Диаспоре.
Однако, по нашим сведениям, представители Диаспоры категорически отказали ему. Большая часть просто сказала, что не доверяет властям Армении, особенно после того как большая часть переданных Всеармянскому фронду "Айастан" – 107 млн. долларов были перечислены в бюджет, "распылены" и не собираются ничего делать.
Кроме того, представители Диаспоры отметили, что очень недовольны деятельностью властей Армении, и сказали, что перечислят средства только после смены власти в Армении. Некоторые, которые положительно относятся лично к Синаняну, прямо сказали ему, что осуществят инвестиции только в том случае, когда "антинациональный" Никол Пашинян уйдет.
Причем, они призвали Синаняна обязательно передать их слова Николу Пашиняну. Кстати, как передают наши источники, бизнесмены Лос-Анджелеса вместе с тем четко объяснили главному уполномоченному, почему в Армении должны быть национальные силы, и отметили, какую направленность будут иметь их инвестиции», - пишет газета.