Եվրոպական խորհրդարանի կոչը Թուրքիային ՀՀ միջազգային հեղինակության առումով խիստ նպաստավոր է. Թուրքագետ
09/06/2022 17:21
Եվրոպական խորհդարանի կոչը Թուրքիային՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակության առումով խիստ նպաստավոր է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը։
«Իհարկե, չեմ կարծում, որ Թուրքիան ականջալուր կլինի այդ կոչին, որովհետև միջազգային հանրությունն այս պահին զբաղված է ռուս-ուկրաինական ճգնաժամով։ Այնուամենայնիվ, Եվրոպական խորհրդարանի կոչը պետք է դիտարկել Թուրքիայի նկատմամբ ազդեցության հավելյալ լծակ, որը կարելի է օգտագործել ՝ զսպելու Թուրքիայի ներխուժումը Իրաք և կանխելու նրա կողմից հնարավոր ռազմական գործողությունները։
Այդ կոչը նաև լավ լծակ է, որ Թուրքիային ստիպեն ավելի բարենպաստ դիրքորոշում որդեգրել ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցության հարցում», - նշեց թուրքագետը։
Հակոբ Չաքրյանի խոսքով՝ ինքն ամենևին չէր ցանկանա, որ Հայոց ցեղասպանությունը դառնար քաղաքական շահարկումների առարկա, բայց, ուզած, թե չուզած՝ միջազգային հարաբերություններում դառնում է։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խորհրդարանը հունիսի 7-ին Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույց է ընդունել, որում այդ երկրին հորդորել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հարգել հայկական մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու իր հանձնառությունը:

Призыв Европейского парламента к Турции признать Геноцид армян благоприятен в контексте международного авторитета Армении – тюрколог
09/06/2022 18:12
Призыв Европейского парламента к Турции признать Геноцид армян крайне благоприятен в контексте международного авторитета Республики Армения, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Акоп Чакрян.
«Конечно, я не считаю, что Турция прислушается к этому призыву, потому что международное сообщество сейчас занято российско-украинским кризисом. Тем не менее, призыв Европарламента нужно рассматривать как дополнительный рычаг влияния на Турцию, который можно использовать, чтобы сдержать вторжение Турции в Ирак и предотвратить возможные боевые действия с его стороны.
Этот призыв также хороший рычаг, чтобы принудить Турцию придерживаться более благоприятной позиции в вопросе членства Финляндии и Швеции в НАТО», - отметил тюрколог.
По словам Акопа Чакряна, он вовсе не хотел бы, чтобы Геноцид армян стал предметом политических спекуляций, однако, вольно или невольно, становится в международных отношениях.
Напомним, 7 июня Европарламент принял ежегодный отчет по Турции, в котором призвал эту страну признать Геноцид армян и соблюдать свои обязательства по защите армянского культурного наследия. Отчет был принят 448 голосами против 67 при 107 воздержавшихся.