Արցախն ու Հայաստանը գտնվում են բարդ իրավիճակում, արդիական է աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու հարցը. Դավիթ Բաբայան
14/06/2022 11:52
Փոքր երկրների համար, հատկապես նրանց, որոնք շրջապատված են թշնամական հարևաններով, առանցքային աշխարհաքաղաքական խնդիրն իրենց աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու պահպանումն է, Facebook-ում գրել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Առանց դրա նրանք դատապարտված են: Աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու կարևորագույն բաղադրիչներից է սկզբունքայնությունը։
Սկզբունքայնության և արժեքային բաղադրիչների բացակայությունը պետությանն ու ժողովրդին զրկում է աշխարհաքաղաքական ինքնավարությունից ու յուրահատկությունից։ Նման պետությունը դառնում է աշխարհաքաղաքական «խորտիկ» հարևանների, հատկապես սկզբունքային և հավակնոտ հարևանների համար։
Արցախն ու Հայաստանը գտնվում են բարդ իրավիճակում, ինչն էլ ավելի արդիական է դարձնում աշխարհաքաղաքական գործոնի կարգավիճակի պահպանման և սկզբունքներին հավատարիմ մնալու հրամայականը», - գրել է նախարարը։

Арцах и Армения находятся в сложном положении, что еще более актуализирует императив поддержания геополитической принципиальности – Бабаян
14/06/2022 11:47
Для маленьких стран, особенно тех, которые окружены враждебными соседями, ключевой геополитической задачей предстает поддержание своей геополитической факторности. Без этого они обречены. Об этом на своей странице в фейсбуке написал глава МИД Нагорного Карабаха Давид Бабаян.
«Среди важнейших компонентов факторности предстает принципиальность. Отсутствие принципов, ценностных компонентов лишает государство и народ геополитической автономности и специфичности. Такое государство становится геополитической «закуской» для соседей, особенно принципиальных и амбициозных.
Арцах и Армения находятся в сложном положении, что еще более актуализирует императив поддержания геополитической факторности и принципиальности», - отметил Бабаян.