Ինչո՞ւ է նոր հիմնանորոգված Տաթև-Աղվան ճանապարհի ասֆալտը գրեթե ամբողջությամբ քանդվել. ՔՊ-ական պատգամավորը՝ Գնել Սանոսյանին (Տեսանյութ)
15/06/2022 17:10
Ինչո՞ւ է նոր հիմնանորոգված Տաթև-Աղվան ճանապարհի ասֆալտը գրեթե ամբողջությամբ քանդվել, և տվյալ հատվածը դարձել ոչ երթևեկելի, հարցը Գնել Սանոսյանին ուղղեց ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
«Չգիտեմ՝ ինչու է տպավորություն, որ էս երկրում ամենաքիչը Տարածքային կառավարման նախարարությունն ու շինարարներն են ուզում, որ ճանապարհները որակով լինեն։ Անընդհատ այսպիսի տպավորություն կա։ Դա ամենևին այդպես չէ։ Այս երկրում ճանապարհի երկու գլխավոր պատասխանատու կա. մեկը պատվիրատուն է՝ ի դեմս պետության, մեկը՝ շինարարները» , - հայտարարեց նախարարը։
Նա նշեց, թե Տաթև-Աղվանի ճանապարհի հետ կապված բազմաթիվ օբյեկտիվ խնդիրներ կան, որոնցից մեկը բարդ ռելիեֆն է։
«Այդ հատվածներից մեկը նախատեսված չի եղել ծանր բեռնատարների համար, մյուս երկու կտորները կառուցվել են տրանսպորտային երթևեկությանը զուգահեռ։ Այդ ամբողջը հասկանալով՝ աշխատանքներն ավարտական տեսքի չեն բերվել, վերջին տեսքը չի տեղադրվել, դրանց համար ընկերությունները չեն վճարվել։ Լրատվամիջոցներում ինչ-որ միլիարդների մասին են խոսում։ Միլիարդներ տվողը մենք ենք, մենք չենք տվել, որովհետև աշխատանքը չի կատարվել» , - ասաց Սանոսյանը։

Почему капитально отремонтированная дорога Татев-Агвани почти полностью разрушена – вопрос депутата «Гражданского договора» Гнелу Саносяну
15/06/2022 17:52
«Почему капитально отремонтированная недавно дорога Татев-Агвани почти полностью разрушена, этот участок из-за асфальта стал практически непригодным для проезда», -спросил сегодня в парламенте депутат фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян министра территориального управления и инфраструктур Гнела Саносяна.
«Не знаю, почему сложилось впечатление, что в этой стране меньше всех министерство территориального управления и строители хотят, чтобы дороги были качественными. Это вовсе не так. В этой стране ответственность за дороги несут двое: один – заказчик, в лице государства, другой – строитель», - заявил Гнел Саносян.
Он отметил, что есть многочисленные связанные с дорогой Татев-Агвани объективные причины, одна из которых – сложный рельеф.
«Один из этих участков не был предусмотрен для тяжелых грузовиков, два других участка были построены параллельно с движением транспорта. Понимая все это, работы не были приведены к окончательному виду, за окончательный вид компаниям не заплачено. В средствах массовой информации говорят о каких-то миллиардах. Миллиарды платим мы, но мы не заплатили, поскольку работа не выполнена», - сказал Гнел Саносян.